Encyklopedia ziół- liść laurowy


L I Ś Ć   L A U R O W Y

Liść laurowy, bobkowe ziele, bakałarz, bakalaureat czy laureat to potoczne nazwa wawrzynu szlachetnego, który głównie kojarzy się nam z rosołem, czy bigosem. A wawrzyn, to przecież także wieniec laurowy, symbol i nagroda zwycięstwa w równej walce, jak również antidotum zabezpieczające budynek przed piorunami, a ludzi przed chorobami i czarami.


K i e d y   s i ę g a ć   p o   l i ś c i e   w a w r z y n u ?

Liść laurowy ma swoje zastosowanie nie tylko wśród garów, ale także w ziołolecznictwie oraz domowej kosmetyce. Warto pomyśleć o nim przy zaburzeniach ukrwienia, kaszlu, schorzeniach skóry, domowym leczeniu ran, przy chorobach reumatycznych. Tonik z liści laurowych sprawdza się przy gojeniu ran potrądzikowych, a kąpiel z jego dodatkiem pobudzi i odpręży

L i ś ć    l a u r o w y   w   s ł u ż b i e   z  d r o w i u 

Oczyszczający napar
(oczyszczanie kości i stawów z toksyn przy bólach reumatycznych)
Weź 5g liści laurowych, dokładnie pokrusz, wrzuć do 300 ml wrzątku i gotuj przez 5 min. Przygotowany wywar wraz z gotowanymi liśćmi przelej do termosu, zakręć i odstaw na 5 godzin, aby dokładnie naciągnął. po upływie czasu odcedź, przelej do szklanej butelki i pij małymi łykami co 20 minut przez 12 godzin. Zużyj cały napar. Przez następne dwa dni postępuj według schematu. Powtórz kuracje po upływie 7 dni.
WAŻNE! pod żadnym pozorem nie wypijamy całego wywaru, bo to może  spowodować krwotok. W trakcie kuracji nie jedz produktów białkowych, w tym  mięsa, jaj oraz mleka i jego przetworów. 
Nie przejmuj się jak mocz zacznie zmieniać kolor od barwy zielonej do jasnoczerwonej, to normalny objaw i świadczy o wypłukiwaniu piasku i soli z organizmu. Podczas kuracji w miarę wydalania piasku i soli z organizmu mocz będzie zmieniał kolorystykę od barwy zielonej do jasnoczerwonej. To całkowicie normalne Przygotuj się, że podczas kuracji i kilka dni po niej stawy będą boleć bardziej. To także normalna reakcja świadcząca o jej pomyślnym przebiegu. 

Okład z liści laurowych przy skaleczeniach
(działa przeciwzapalnie)
Namocz kilka liści laurowych w ciepłej wodzie, po czym przyłóż do rany i zabandażuj. Okład pozostaw na 3 godziny, po czym zmień na nowy.
Inne metody radzenia sobie z ranami i skaleczeniami znajdziesz TUTAJ

Herbata z imbirem 
(działa rozgrzewająco, idealna przy przeziębieniu, przygotowana zgodnie z zasadami kuchni Pięciu Przemian)
Czarną herbatę zalej wrzątkiem, dodaj liść laurowy, goździk oraz imbir w plasterku. Poczekaj aż się zaparzy i wypij. Zachowaj kolejność dodawania składników, gdyż jest ona ważna)
 Ze względu na intensywny smak imbiru, nie powinny go stosować kobiety w ciąży, mamy karmiące oraz osoby chore na choroby układu pokarmowego (np. wrzody).

Nalewka wawrzynowa
(ma właściwości przeciwgnilne, bakteriobójcze i bakteriostatyczne, działa na zaburzenia trawienia, łagodzi wzdęcia, działa na bóle reumatyczna i artretyzm)
5 g suszonych liści laurowych
1 l wódki czystej 50% 
20 g cukru
5g liści włóż do szklanego słoika, zalej litrem wódki i dosyp 20g cukru. Słoik zamknij, ustaw w ciepłym i widnym miejscu i wstrząsaj co dziennie, aby cukier się dobrze rozpuścił. Po miesiącu przecedź i przefiltruj nalewkę, przelej do butelek i pozostaw w ciemnym, chłodnym miejscu minimum przez 8 miesiącu. 
W przypadku bóli reumatycznych, czy artretyzmie nacieraj nalewką bolące miejsca, rad, dwa razy dziennie. Przy problemach z układem trawiennym wypijaj kieliszek przed posiłkiem.

Olejek laurowy
(uśmierzający ból, rozgrzewa)
Rozetrzyj w 30g liści laurowych zalej się 200 g oleju lnianego lub słonecznikowego i pozostaw w ciepłym miejscu na ok 10 dni. Po upływie czasu odcedź i dobrze wyciśnij liście. Przy bólach reumatycznych nacieraj bolące miejsca, przy przeziębieniu natrzyj przed snem stopy, dłonie i klatkę piersiową. Nie smaruj olejem laurowym dzieci, może byc dla nich zbyt silny i wywołać uczulenie.

L i ś ć   l a u r o w y   w   s ł u ż b ie    
u r o d y

Tonik laurowy
(delikatnie wysusza skórę i przyśpiesza gojenie się ranek potrądzikowych, przy cerze wrażliwej używaj punktowo, przy mieszanej i tłustej na całej twarzy)
3 listki laurowe zalej szklanką wrzątku. Gdy napar wystygnie należy przecedź go do szklanej butelki  i przechowuj w lodówce. Domowy tonik nadaje się do użytku przez maksimum 3 dni, a potem najlepiej zrobić nowy.

Kąpiel laurowa
(rozgrzewa, uspokaja)
Weź 5g liści laurowych, wrzuć do 300 ml wrzątku i gotuj przez 5 min. Następnie odcedź i wlej do kapieli.

12 komentarzy:

  1. przypomniało mi się, że kiedyś robiłam płukankę na włosy własnie z liści laurowych. Włosy były mega błyszczące:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiedziałam,że tak popularny Liść Laurowyma tyle zastosowań.Super!Muszę wypróbować kiedyś parę przepisów :)

    OdpowiedzUsuń
  3. świetny blog, tyle ciekawych informacji, chętnie zagoszczę na dłuzej;))) pozdrawiam i życzę miłego dnia Anulek

    OdpowiedzUsuń
  4. No proszę, ile zastosowań może mieć popularny liść laurowy. A ja myślałam, że to tylko przyprawa :)
    Twój blog to kopalnia wiedzy. Czytam z przyjemnością :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie wiedziała,ze liść laurowy ma aż tyle zastosowań!Bardzo fajny i ciekawy blog prowadzisz!!!!

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajnie dowiedzieć się czegoś o skarbach natury.:)
    Ciekawy blog, obserwuję.:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Uważaj na przepisy liśc jest rozgrzewajacy i tzw. pojawiający się jasnoczerowny mocz świadczy o charakterze jego działania, powstaje pytanie jak rozpoznać czy mogę to uzyc? czy sobie nie zaszkodzę? a to już inna para kaloszy

    OdpowiedzUsuń
  8. własnie natknełam sie na Twojego bloga, bo chciałam poczytać o zastosowaniu liscia laurowego. ;) i zostaje na dłużej. pozdrawiam. ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. piję herbatkę z liści laurowych już od kilku miesięcy codziennie. Mam to szczęście ponieważ w miejscu gdzie pracuję rośnie ogromne drzewo laurowe.
    Herbatkę robię bardzo słabą, by sobie nie zaszkodzić. Wspaniale się czuję, przede wszystkim zniknęły bóle reumatyczne, które mnie dręczyły od lat

    OdpowiedzUsuń
  10. Swietnie,ze mozna
    dowiedzieć się,iż taki liść bobkowy,ma takie zastosowanie!Pozdrawiam serdecznie twórców tej witryny!

    OdpowiedzUsuń
  11. Szczerze to nie wiedziałam, że liść laurowy jest stosowany przy bólach kości reumatycznych. Ja zdecydowanie jednak wole leki sprawdzone. Biorę Diclak zawiera Diklofenak, ma silne działanie przeciwbólowe, warto poczytać https://baza-lekow.com.pl/substancja-czynna/diklofenak/ jest wiele leków z tym składnikiem.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...