Zdrowie ze spiżarni- sposoby na skaleczenia i rany

S K A L E C Z E N I A   
I   R A N Y

Zadrapania i skaleczenia zdarzają się każdemu. Jak radzić sobie w warunkach domowych ze skaleczeniami i ranami? Co zrobić, żeby nie pojawiły się blizny? Jak postępować, gdy rany nie chcą się goić?
Pomyśl o naturalnych metodach, sięgnij po aloes, kurkumę, czy skrzyp.

Rozpocznij od zatamowania krwi oraz oczyszczenia rany. Pamięta, że przygotowując opatrunek wybierz taki materiał, który nie przyklei się do niej (unikaj waty i ligniny). Przyśpieszysz gojenie, jeśli unikniesz noszenia odzieży ze sztruksu bądź ortalionu. Unikaj także naszywek i aplikacji, które mogą podrażniać ranę.

D o m o w e   s p o s o b y   n a   r a n y   i    s k  a l e c z e n i a

Okłady z kapusty
(działa przeciwbakteryjnie, jest naturalnym antybiotykiem, przyspiesza gojenie)
Pokrój drobno liście kapusty, po czym przyłóż do rany i zabandażuj. Okład zmieniaj co ok 4 godziny.

Okłady z cebuli
(przyspiesza gojenie, jest naturalnym antybiotykiem)
Tak jak w przypadku kapusty pokrój drobno cebulę, po czym przyłóż do rany i zrób opatrunek. Zmień okład po 4 godzinach.

Okłady z aloesu
(działa bakteriobójczo i grzybobójcza, przyspiesza gojenie)

Umyj liść aloesu i przetnij wzdłuż, po czym wydrąż łyżeczką miąższ, który nałożysz na skórę w miejscu rany. Zabandażuj. Okład zmieniaj co godzinę.

Okłady z kurkumy
(przyspiesza gojenie ran, działa przeciwzapalnie)

Zmieszaj ze sobą pół łyżeczki sproszkowanej kurkumy oraz  połową zmiażdżonej cebuli. Powstałą masę przenieś na gazę i przyłóż do zranionego miejsca. Opatrunek zmieniaj co 4 godziny.

Kompres ze świeżego skrzypu 
(pomaga przy trudno gojących się ranach)
Weź garść świeżego skrzypu, rozetrzyj na miazgę, po czym owiń w gazę. Kompres połóż na ranę. Zmieniaj okłady co 4 godziny, aż do wygojenia.

Odwar ze skrzypu
(pomaga przy trudno gojących się ranach)
Dwie łyżki suszonego ziela, zalej dwoma szklankami wody, gotuj przez 10 minut, po czym przecedź. Otrzymany odwar ostudź, nasącz nim czysty opatrunek, po czym przyłóż do skaleczenia i przymocuj bandażem. Okład zostaw na 2 godziny.
Okład z liści laurowych
(działa przeciwzapalnie)
Namocz kilka liści laurowych w ciepłej wodzie, po czym przyłóż do rany i zabandażuj. Okład pozostaw na 3 godziny, po czym zmień na nowy.

Okład z babki lancetowatej
(łagodzi ból i przyspiesza gojenie)
Listki babki umyj i zmiażdż, po czym przyłóż do rany i zabandażuj. Okład pozostaw na 2 godziny, po czym zmień na nowy.

Okład z surowych ziemniaków
(wygładza skórę dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstania blizn, łagodzi ból)
Cienkie plasterki surowych ziemniaków lub papkę startych na tarle przyłóż do rany, po czym zabandażuj. Opatrunek zmieniaj co 4 godziny.

5 komentarzy:

 1. Liściami laurowymi to mnie zaskoczyłaś, a babki lancetowatej to ja dawno nie widziałam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, że jako mały dzieciaczek poważnie stłukłam sobie kolano. I nigdy nie zapomnę jak tata mi na to kolano robił okład z babki lancetowatej, którą wcześniej traktowałam jak chwast...

  OdpowiedzUsuń
 3. z ciekawosci...przy scieciu sobie opuszka,strasznym krwawieniu nie mam mozliwosci polania dokladnie palca woda utleniona,bo to boli,jak cholera.. Jak odkazic gleboka rane? Fioletem gencjanowym? Olejem tamanu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne zestawienie, warto o tym wiedzieć i ratować się domowymi sposobami jeśli tylko jest taka możliwość :) Przy okazji rozważań na temat gojenia ran chciałabym dodać od siebie, że jedząc mięso wołowe i wieprzowe dostarczamy naszemu organizmowy karnozyny, dzięki której gojenie ran jest ułatwione. Karnozyna ma bardzo szerokie zastosowanie - przede wszystkim pomaga w gojeniu ran odleżynowych i zapobiega powstawaniu nowych, aczkolwiek to nie wszystko. Karnozyna wspomaga gojenie ran dowolnego pochodzenia. Często jest jednak tak, że nie możemy jeść mięsa, a więc tracimy możliwość dostarczenia organizmowi karnozyny. Na szczęście na rynku są dostępne preparaty zawierające karnozynę, można o tym poczytać tutaj - http://karnozyna.pl - polecam wszystkim zainteresowanym.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na drobne skaleczenia dobrze mieć w domu podstawowe środki do dezynfekcji ran i zrobienia opatrunku. Można je kupić w aptece, lub - jeśli ktoś szuka tańszych wersji - w hurtowni http://sterylni.pl/.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...