Sprzątanie bez chemii- ocet spirytusowy

O C E T   
S P I R Y T U S O W Y

Ocet w głównej mierze kojarzy się z gotowaniem i przygotowaniem przetworów zimowych. Ale to nie wszystko- wiele gospodyń domowych nie wyobraża sobie sprzątania bez niego. W domu bez chemii, to jeden z najważniejszych środków czyszczących.

Skąd się bierze ocet?
Ocet powstaje w wyniku fermentacji alkoholu oraz jego rozcieńczeniu do odpowiedniego stężenia. ma kwaśny smak i ostry charakterystyczny zapach.

Dom bez chemii, czyli zastosowanie octu podczas sprzątania.
Okna, lustra i wszelkie powierzchnie szklane wymyjesz roztworem octu i gorącej wody, zmieszanych w stosunku 1:2 (jedna cześć octu na dwie części wody). Spryskaj i wypoleruj.

Szklaną kabinę prysznicową wyszorujesz roztworem octu i gorącej wody zmieszanych w stosunku 1:1. Przygotuj octową mieszankę, a następnie wyszoruj ja gąbką do mycia naczyń i spłucz. Nie stosuj preparatu na powierzchnie z pleksi, gdyż mogą pożółknąć.

Kran odkamieniasz wlewając do woreczka foliowego ocet, a następnie umocuj w taki sposób, aby jego koniec był zanurzony w płynie. Pozostaw na kilka godzin, a następnie wypoleruj.

Czyszczenie butów i usuwanie plam z soli, powstających podczas kontaktu ze śniegiem, usuniesz roztworem zimnej wody z octem zmieszanych w stosunku 1:1. Nalej płyn na szmatkę i wytrzyj buty.  

Plamy na dywanie i wykładzinie wywabisz pastą,  zrobiona z łyżki octu i łyżami mąki ziemniaczanej. Przygotowana pastę wetrzyj w dywan, a gdy wyschnie, odkurz.

Ocet, to naturalny wybielacz do starych, zszarzałych i niedopranych skarpet. Przygotuj roztwór z litra wody i szklanki octu, który zagotujesz, a następnie namoczysz w nim przez całą noc skarpety. Rano wypierz skarpetki w pralce.

Popraw wygląd boazerii i drewnianych powierzchni przecierając je emulsją przygotowaną na bazie octu. Zmieszaj dwie łyżki oliwy z oliwek, dwie łyżki ciepłej wody i cztery łyżki octu i gotowe.

Wyczyść kuchenkę mikrofalową roztworem octu i wody. Zmieszaj szklankę wody i 5 łyżek octu, wsadź do kuchenki i podgrzej. Gdy roztwór wystygnie przetrzyj nim wnętrze kuchenki. Dzięki niemu nie tylko usuniesz brud, ale także nieprzyjemny zapach.

Usuń ślad po długopisie na tkaninie, przetrzyj go szmatką nasączoną czystym octem. Ocet pomoże ci tak usunąć brud w fugach. Wystarczy, że wyszorujesz je szczoteczką do zębów, którą wcześniej nasączysz octem.

Usuwanie kamienia z czajnika pójdzie łatwo, gdy zagotujesz w nim szklankę wody i szklankę octu, a następnie pozostawisz do wystudzenia. Wystudzonym roztworem wyszoruj wnętrze i dobrze wypłucz, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu. Wyczyszczony czajnik nie dość, że będzie działał szybciej, to zużyje mniej energii.

Ocet to naturalny środek dezynfekujący. Roztwór na bazie octu (rozmieszany w stosunku 1:1 z wodą) sprawdzi się przy czyszczeniu lodówki, deski do krojenia, kuchennego blatu, glazury łazienkowej czy deski sedesowej. Powierzchnia nie dość , że będzie czysta i zdezynfekowana, to pozbędziesz się z niej ewentualnej pleśni, która się na niej rozwija. 

14 komentarzy:

  1. Fajny artykuł. Za kilka dni na moim blogu http://inspirujacacodziennosc.blogspot.com opublikuję post o zastosowaniach octu, lecz na razie wypróbowuję jego różne zastosowania. Zaciekawił mnie sposób umycia kabiny prysznicowej. A jeśli chodzi o czyszczenie drewna to stosuję nieco inną proporcję (1:2:2). Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawde pomocny artykul! Oby wiecej takich.. jestes skarbnica wiedzy, wspaniale wszystko przygotowujesz i jasno tlumaczysz:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny artykuł. Bardzo dużo cennych informacji. Czekamy na więcej.:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Słyszałam ,że chwasty można spryskać octem, ale nie wiem czy to prawda i jak to ewentualnie zrobić?

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. W sumie wiele środków czyszczących wykonanych jest na bazie octu. Ma to związek bardziej z ekologią sprzątania z tego co się orientuję. Nie wiem tylko czy faktycznie takie środki czyszczące mogą równać się skutecznością z normalnymi chemicznymi.

    OdpowiedzUsuń
  7. Faktycznie teraz ekologiczne sprzątanie jest co raz bardziej modne i wiele osób już to robi. Ja jeszcze wybrałem inny sposób na poprawę czystości w moich pomieszczeniach. Przede wszystkim na wejściu przed drzwiami położyłem wycieraczkę zewnętrzną https://www.alumatex.pl/produkty/wycieraczki-zewnetrzne/ dzięki której mam o wiele mniej brudu w mieszkaniu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Wiem , że ocet jest świetny, ale ten zapach... Osoby, które nie mogą go tolerować mogą stosować tego typu ekologiczne środki czystości https://ludwikekologiczny.pl/produkty/ . Zapach jest raczej przyjemny, nie jakiś mocny ale na pewno nie przeszkadza :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Niestety ja nie lubię ani zapachów octu ani chemii więc takie rzeczy nie są dla mnie. Mimo wszystko mam dobrze, bo kurzu u mnie praktycznie nie ma, gdyż powietrze mam bardzo wysoko zjonizowane. Wszystko to zapewnia mi używanie oczyszczacza powietrza i jestem wdzięczna temu urządzeniu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Akurat jak dla mnie samo sprzątanie jest dość ważną czynnością, gdyż moim zdaniem zdecydowanie lepiej spędza się czas w czystych wnętrzach. Jak już miałem okazję przeczytać na stronie https://dumos.pl/jak-zadbac-o-czystosc-i-higiene-w-domu/ to teraz wiem jak zadbać o czystość i higienę w moim domu.

    OdpowiedzUsuń
  12. Jest faktycznie tyle najróżniejszych niekomercyjnych sprawdzonych metod. Super pomysł z octem.
    ----
    https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-krakow.

    OdpowiedzUsuń
  13. Moim zdaniem warto korzystać z ekologicznych produktów do sprzątania. Tego typu produkty również są bardzo skuteczne.
    https://kobietawielepiej.pl/

    OdpowiedzUsuń
  14. Dokładnie tak! Zgadzam się z tym. Z resztą zobacz tutaj , jest oferta wielu różnych środków czystości z dobry składem, bezpiecznym dla środowiska. Z takich najlepiej jest korzystać moim zdaniem.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...