Encyklopedia ziół- kolendra siewna

K O L E N D R A  S I E W N A

Pierwsze wzmianki o kolendrze można znaleźć już w Starym Testamencie, lecz na większą skalę zaczęli jej używać Rzymianie i Grecy. Jest ceniona zarówno w kuchni jak i jako roślina lecznicza. 

Kolendra jako roślina lecznicza:
przede wszystkim działa dobroczynnie na układ pokarmowy, pobudza trawienie, przynosi ulgę przy skurczach przewodu pokarmowego i ma właściwości wiatropędne.
Po kolendrę powinny sięgać osoby z problemami z wątroba, pęcherzykiem żółciowym, i wszelkiego typu problemy układu pokarmowego, ale także osoby z trądzikiem, łojotokowym zapaleniem skóry, czy kobiety z problemami natury ginekologicznej. Kolendra stanowi idealne uzupełnienie mieszanek ziołowych na bazie kminku, anyżu, kopru i rumianku.

Kolendra jako przyprawa:
to przede wszystkim podstawowy składnik popularnego curry. Można jej używać do wypieku szarlotki, pierników, czy kruchych ciasteczek. Świetnie nadaje się jako uzupełnienie dań na bazie warzyw strączkowych oraz mięs, w tym wołowiny i wieprzowiny.

J A K    S T O S O W A Ć    K U R A C J E   Z   K O L E N D R Y

Napar
(stosowany w problemach ginekologicznych jako płukanka, przy łojotoku i trądziku do przemywania skóry lub w przypadku problemów z układem pokarmowym w formie herbaty).
Łyżkę mielonych owoców lub suchego ziela zalej szklanka wrzątku i odstaw na około pół godziny, a następnie odcedź i stosuje zgodnie z potrzebą. w przypadku herbaty pij 1-4 razy w ciągu dnia po 100ml naparu.

Mieszanka ziołowa 
(na poprawę trawienia, szczególnie na tle nerwowym)
Weź korzenie arcydzięgla (30 g), liście melisy (10 g), owoce kolendry (10 g), kwiaty rumianku (10 g) i  0,75 l białego wina gronowego. Pozostaw w ciemnym miejscu na 14 dni i od czasu do czasu wstrząsając. Przecedź i stosuj łyżkę jako wino na apetyt przed posiłkiem.

Olejek kolendrowy
(stosowany w przypadku zaparć, zaburzeniach w wydzielaniu żółci, wzdęciach i braku apetytu, problemach skórnych w tym liszajach, owrzodzeniach, oparzeniach, odleżynach, oraz jako lewatywa przy problemach z zaparciami i odbytem).
Szklankę mielonego świeżego ziela kolendry lub pół szklanki suchych mielonych owoców zwilż kilkoma kroplami spirytusu, a następnie zalej 250 ml ciepłej oliwy. Odstaw  na tydzień aby mieszanina zdarzyła się zmacerować, przefiltruj i stosuj w zależności od objawów: stosowanie wewnętrzne- 1-2 łyżki raz dziennie, stosowanie zewnętrzne- skóra- nasączony wacik przyłóż na ok 30 minut na zmiany skórne 3 razy dziennie, stosowanie zewnętrzne- włosy- wmasuj w skórę głowy olejek,szczególnie w miejscach zmian, pozostaw na 2-3 godziny, a następnie umyj włosy szamponem.


Kuracji na bazie kolendry siewnej nie powinny stosować kobiety ciężarne i osoby nadwrażliwe na promienie słoneczne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...