Encyklopedia ziół- przytula czepna

P R Z Y T U L I A   C Z E P N A

Zmora właścicieli psów, którzy po spacerze ze swoim długo jeszcze odrywają z sierści swojego pupila małe, czepne kuleczki. Wspomnienie dzieciństwa, gdy idąc łąką długie pędy przyczepiły się do naszych spodni i koszulek. To właśnie przytulia czepna, pospolity chwast, który rośnie niemal na każdej łące, czy zaroślach.

K i e d y   s i ę g a ć   p o             p r z y t u l ę    c z e p n ą ?

W medycynie ludowej sięgano po nią przy schorzeniach układu moczowego- zatrzymaniu moczu, piasku oraz kamieniach, ze względu na jej właściwości oczyszczające. Działa przeciw niedokrwistości, oczyszcza krew, limfę, wątrobę, trzustkę i śledzionę. Pomaga przy guzkach nowotworowych i schorzeniach nerwowych, szczególnie napadach histerii oraz padaczce. 
Przytulia czepna stosowana zewnętrznie pomoże przy ranach, czyrakach, zaskórnikach, poprawi elastyczność skóry i zmniejszy łojotok.

P r z y t u l i a   c z e p n a   w   s ł u ż b i e   z  d r o w i u 

Napar z przytuli czepnej
(działa moczopędnie przy zatrzymaniu moczu, problemach z pęcherzem, kamicy nerkowej, napotnie, przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, wzmacnia organizm)
Przygotuj napar z łyżki stołowej rozdrobnionego suszu i szklanki wrzącej wody. Parz pod przykryciem przez kwadrans. Gotowy napar przecedź i pij 2 razy dziennie po pół szklanki.


Kąpiele w odwarze z przytulii
(pomocne przy leczeniu chorób skórnych, owrzodzeń i trudno gojących się ran)
Przygotuj odwar z suszu z przytuli, który dolejesz do wanny. Weź 4 garście suszu przytulii i dodaj 4 litry wody. Gotuj odwar na wolnym ogniu przez 30 minut, a na koniec przecedź i dodaj do kąpieli.

Herbata z przytuli  i jeżówki
(oczyszcza krew i limfę, zalecana przy białaczce i chorobach nowotworowych)
Zmieszaj ze sobą 2 łyżki suszu przytulii i łyżkę suszu z jeżówki purpurowej, zalej 3 szklankami wody. Postaw na małym ogniu i doprowadź do wrzenia. Gdy odwar zacznie się gotować, wyłącz go, przykryj i odstaw na kwadrans, a po upływie czasu przecedź. Herbatę pij ciepłą w ciągu dnia.

Nalewka z przytulii
(pomaga w stanach zapalnych skóry, zapalenia węzłów chłonnych i stanach zapalnych migdałków)
Weź po 3 łyżki suszu przytuli czepnej, kwiatu nagietka i ziela nawłoci. Wsyp je do słoika i wlej pół litra wódki. Nalewkę odstaw na 10 dni, codziennie nią wstrząsając. Zażywaj 3 razy dziennie po jednej łyżce.

Macerat z przytulii
(działa napotnie, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie)
Świeże ziele bardzo drobno posiekaj lub zmiel, po czym zalej szklanką letniej wody. Przykryj i odstaw na 8 godzin. Po upływie czasu przecedź i pij 2 razy dziennie po pół szklanki. Codziennie przygotowuj nowy macerat. aby go osłodzić dodaj łyżeczkę miodu.

Maść z przytulii
(pomoże na rany, mokre wysypki, nadżerki, owrzodzenia, oparzenia i potówki)
Suszona przytulię zmiel na pił. Wymieszaj z wazeliną lub maścią Linomag w stosunku 1:1. Posmaruj skórę i pozostaw do wyschnięcia.

Przytulia z miodem
(wzmocni odporność)
Susz z przytuli zmiel na proszek, wymieszaj z miodem i wódką- łyżeczka zioła, łyżeczka miodu, pół łyżeczki wódki. Zażywaj 3 razy dziennie po łyżce.

Okłady z miazgi z przytulii
(łagodzi ból i swędzenie po ukąszeniu owadów)
Świeże liście i łodygi zmiażdż nożem, a powstałą miazgę przyłóż do ukąszenia. Pozostaw na skórze na kwadrans.

UWAGA! 
Czernienie przytulii podczas suszenia jest zjawiskiem normalnym.

7 komentarzy:

 1. Bardzo dziękuję! Wspaniałe porady. A przytulia - niby zielsko a jaka moc. Dlatego ja nienawidzę pustych trawników, specjalnie nawożonych aby nic prócz trawy nie wyrosło. Zwykła polna łąka z "chwastami" ( które tak naprawdę są niesamowitymi ziołlami) jest mi bliższa od tych wszystkich przydomowych trawników.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pokochaj cie przytulne mi pomaga od lat na nerki dziś juz urwała ją w letniej rezydencji cesarzowi Sisi schorzenie w w Wiedniu daje też przepisy znajomym i im też pomaga polecam

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pytanie, czy to prawda ,że Przytulka czepna jest dobra także na nadczynność tarczycy.Taką wiadomość dostałam od znanego starszego stażem zielarza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama nazwa mówi sama za siebie jaką pełni funkcję. Oczyszcza krew bo czepiają się do niej drobnoustroje i wirusy znadujace sie we krwi, szczegulnie ważne kto ma nieszczelne jelita.
  Maseczka pięknie odmładza skórę

  OdpowiedzUsuń
 5. wspaniałe porady:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za ten wpis. Czy użycie świeżej przytulii w potrawach lub napadacn też ma podobne działanie?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...