Encyklopedia ziół- przytula czepna

P R Z Y T U L I A   C Z E P N A

Zmora właścicieli psów, którzy po spacerze ze swoim długo jeszcze odrywają z sierści swojego pupila małe, czepne kuleczki. Wspomnienie dzieciństwa, gdy idąc łąką długie pędy przyczepiły się do naszych spodni i koszulek. To właśnie przytulia czepna, pospolity chwast, który rośnie niemal na każdej łące, czy zaroślach.

K i e d y   s i ę g a ć   p o             p r z y t u l ę    c z e p n ą ?

W medycynie ludowej sięgano po nią przy schorzeniach układu moczowego- zatrzymaniu moczu, piasku oraz kamieniach, ze względu na jej właściwości oczyszczające. Działa przeciw niedokrwistości, oczyszcza krew, limfę, wątrobę, trzustkę i śledzionę. Pomaga przy guzkach nowotworowych i schorzeniach nerwowych, szczególnie napadach histerii oraz padaczce. 
Przytulia czepna stosowana zewnętrznie pomoże przy ranach, czyrakach, zaskórnikach, poprawi elastyczność skóry i zmniejszy łojotok.

P r z y t u l i a   c z e p n a   w   s ł u ż b i e   z  d r o w i u 

Napar z przytuli czepnej
(działa moczopędnie przy zatrzymaniu moczu, problemach z pęcherzem, kamicy nerkowej, napotnie, przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, wzmacnia organizm)
Przygotuj napar z łyżki stołowej rozdrobnionego suszu i szklanki wrzącej wody. Parz pod przykryciem przez kwadrans. Gotowy napar przecedź i pij 2 razy dziennie po pół szklanki.


Kąpiele w odwarze z przytulii
(pomocne przy leczeniu chorób skórnych, owrzodzeń i trudno gojących się ran)
Przygotuj odwar z suszu z przytuli, który dolejesz do wanny. Weź 4 garście suszu przytulii i dodaj 4 litry wody. Gotuj odwar na wolnym ogniu przez 30 minut, a na koniec przecedź i dodaj do kąpieli.

Herbata z przytuli  i jeżówki
(oczyszcza krew i limfę, zalecana przy białaczce i chorobach nowotworowych)
Zmieszaj ze sobą 2 łyżki suszu przytulii i łyżkę suszu z jeżówki purpurowej, zalej 3 szklankami wody. Postaw na małym ogniu i doprowadź do wrzenia. Gdy odwar zacznie się gotować, wyłącz go, przykryj i odstaw na kwadrans, a po upływie czasu przecedź. Herbatę pij ciepłą w ciągu dnia.

Nalewka z przytulii
(pomaga w stanach zapalnych skóry, zapalenia węzłów chłonnych i stanach zapalnych migdałków)
Weź po 3 łyżki suszu przytuli czepnej, kwiatu nagietka i ziela nawłoci. Wsyp je do słoika i wlej pół litra wódki. Nalewkę odstaw na 10 dni, codziennie nią wstrząsając. Zażywaj 3 razy dziennie po jednej łyżce.

Macerat z przytulii
(działa napotnie, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie)
Świeże ziele bardzo drobno posiekaj lub zmiel, po czym zalej szklanką letniej wody. Przykryj i odstaw na 8 godzin. Po upływie czasu przecedź i pij 2 razy dziennie po pół szklanki. Codziennie przygotowuj nowy macerat. aby go osłodzić dodaj łyżeczkę miodu.

Maść z przytulii
(pomoże na rany, mokre wysypki, nadżerki, owrzodzenia, oparzenia i potówki)
Suszona przytulię zmiel na pił. Wymieszaj z wazeliną lub maścią Linomag w stosunku 1:1. Posmaruj skórę i pozostaw do wyschnięcia.

Przytulia z miodem
(wzmocni odporność)
Susz z przytuli zmiel na proszek, wymieszaj z miodem i wódką- łyżeczka zioła, łyżeczka miodu, pół łyżeczki wódki. Zażywaj 3 razy dziennie po łyżce.

Okłady z miazgi z przytulii
(łagodzi ból i swędzenie po ukąszeniu owadów)
Świeże liście i łodygi zmiażdż nożem, a powstałą miazgę przyłóż do ukąszenia. Pozostaw na skórze na kwadrans.

UWAGA! 
Czernienie przytulii podczas suszenia jest zjawiskiem normalnym.

2 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję! Wspaniałe porady. A przytulia - niby zielsko a jaka moc. Dlatego ja nienawidzę pustych trawników, specjalnie nawożonych aby nic prócz trawy nie wyrosło. Zwykła polna łąka z "chwastami" ( które tak naprawdę są niesamowitymi ziołlami) jest mi bliższa od tych wszystkich przydomowych trawników.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pokochaj cie przytulne mi pomaga od lat na nerki dziś juz urwała ją w letniej rezydencji cesarzowi Sisi schorzenie w w Wiedniu daje też przepisy znajomym i im też pomaga polecam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...