naturalne barwienie pisenak


Wielkanoc kojarzy nam się wszystkim z kolorowymi pisankami. Malowanymi lub barwionymi sztucznymi barwnikami. Ale po co korzystać z chemii, skoro możemy zabarwić je sięgając po naturalne składniki?

Zacznij od wyboru jajek
Jeśli chcesz, aby Twoje pisanki kolorowane naturalnymi barwnikami były pięknie wybarwione i zachwyciły wszystkich, podczas zakupów świątecznych kup jajka o jak najjaśniejszych skorupkach- najlepiej białych. Przed barwieniem pisanek wyciągnij jajka z lodówki i pozostaw na chwilę, aby osiągnęły temperaturę pokojową i nie pękały podczas gotowania. Obchodź się z  nimi delikatnie- w końcu to jajka :)

Na zimno i na gorąco
Zanim zabierasz się za barwienie, zastanów się ile masz na nie czasu. Jeśli musisz działać szybko, jajka będziesz gotować wraz z tym, co je zabarwi, jeśli czas Cię nie goni, będziesz je moczyć we wcześniej przygotowanym roztworze. Jajka barwiona na zimno musisz wcześniej ugotować.

Kolorujemy!
Do przygotowania roztworu barwników wybierz jeden ze składników i wrzuć do garnka. Zalej litrem wody i dodaj 2 łyżki octu. W przypadku, gdy woda nie przykryje zawartości garnka, dolej wody i proporcjonalnie zwiększ ilość octu. Całość doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut. Na koniec odcedź.
Przygotowanych roztworów możesz użyć przy barwieniu na zimno, mocząc w nim jajka lub na gorąco, poprzez gotowanie w nich pisanek. To jak mocne i interesowane będą ich kolory zależy od czasu działania barwnika. I pamiętaj- aby pisanka zabarwiła się cała, jajko musi być przykryte barwnikiem w całości.

Barwniki
barwnik z czerwonej kapusty: kilogram czerwonej kapusty drobno posiekaj. Włóż do garnka, zalej wodą, dodaj ocet i gotuj przez 30 minut. Aby barwnik był gotowy, odcedź kapustę i odstaw do całkowitego ostygnięcia.
barwnik z kurkumy: do wody o temperaturze pokojowej wsyp 3 łyżki kurkumy i dokładnie wymieszaj.
barwnik z łupin cebuli: do litra wody dodaj ocet oraz łupinki z 5 cebul, wszystko gotuj około 30 minut. Odcedź i wystudź.
barwnik z buraków: kilogram buraków zalej litrem wody, dodaj ocet i gotuj przez pół godziny, po czym wyłów buraki i pozwól barwnikowi wystygnąć.
barwnik z kawy: zaparz litr mocnej kawy, na bazie wody i mielonych ziaren (kawa rozpuszczalna nie sprawdzi się do barwienia jajek), pozostaw do wystygnięcia.

Zaczynamy zabawę

Barwimy na gorąco
Kiedy chcesz, aby Twoje pisanki były w głęboko złotym kolorze gotuj jaja w roztworze kurkumy w zależności od intensywności barwy od 15 do 30 minut.
Kolor miedziany uzyskasz, gdy włożysz jajka do roztworu powstałego podczas gotowania łupin cebuli, postawisz na małym ogniu i pozostawisz je na 10-12 minut. Po tym czasie, pisanki nabiorą bardzo intensywnego koloru, więc jeśli chcesz aby Twój miedziany był mniej intensywny, do barwnika włóż jajka wczesnej ugotowane i wyjmij je wcześniej- nawet już po 2 minutach.
Głęboki ciemny brąz pisanek to skutek gotowania jajek w barwniku przygotowanym z czarnej mielonej kawy. Obserwuj jajka i wyjmij je wtedy, gdy odcień brązowy będzie najbardziej Ci odpowiadał, najmocniejszy efekt osiągniesz po gotowaniu pół godziny.

Barwimy na zimno
Wystarczy, że wystudzone, wcześniej ugotowane jajka włożysz do roztworu kurkumy i pozostawisz je w nim na pół godziny, ich skorupka wybarwi się na kolor jasno żółty
Kolor pomarańczowy uda ci się uzyska, kiedy jajka namoczyć we wcześniej przygotowanym roztworze z łupin cebuli. wystarczy 30 minut, aby nabrały pięknego koloru.
Roztwór z kawy zabarwi pisanki na kolor jasnobrązowy, wystarczy, że włożysz jajka na 30 minut.
Piękny, jasno różowy kolor pisanek, to efekt moczenia ich przez 30 minut w roztworze, który powstał podczas gotowania buraków. 
Gdy namoczysz jajka w roztworze z kapusty, ich skorupki staną się jasno niebieskie. Włóż je i odczekaj dwa kwadranse. Gdy jednak zapragniesz bardziej głębokiego koloru, zostaw jajka na całą noc w barwniku, wtedy ich skorupki będą ciemno niebieskie.
Kolor lawendowy, powstanie gdy namoczysz jaja w temperaturze pokojowej w roztworze z buraka przez 30 minut, a następnie włożysz je dosłownie na moment (ok minuty) do barwnika powstałego na bazie kapusty.
Jajka jasnozielone powstaną gdy zanurzysz je na 30 minut w roztworze kurkumy, po czym włóż ja na 5 minut do barwnika z czerwonej kapusty.
Kolor zbliżony do łososiowego powstanie, gdy pisanki pozostawisz przez pół godziny w barwniku z kurkumy, przełożysz je do roztworu przygotowanego z cebuli i odczekasz kolejne 30 minut.
Powodzenia :)

2 komentarze:

  1. no to juz wiem co jutro z córą bedziemy robić;) ciekawe jakie nam wyjdą;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powodzenia Scarlet :) podeślijcie zdjęcia na adres: domowyzielnik@gmail.com, to pokażemy innym na zielnikowym Facebooku jakie jesteście zdolne :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...