Encyklopedia ziół- wiesiołek

W I E S I O Ł E K

Lecznicze właściwościowi wiesiołka znane są od bardzo dawna. Rany szybciej goiły się, gdzy przykładano do nich jego roztarte liście.


W czym tkwi tajemnica?
Wiesiołek swoje cudowne właściwości zawdzięcza zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, z których najważniejszym jest kwas gamma-linolenowy, którego organizm człowieka sam nie jest w stanie produkować, a  pożywienie nie dostarcza odpowiedniej jego ilości. Kwas gamma- linolenowy wpływa na prawidłowy rozwój tkanek nerwowych, mięśniowych, wpływa także na prawidłową wagę ciała. Zawdzięczamy mu właściwy poziom cholesterolu we krwi, zdrowy wygląd skóry, piękne włosy oraz mocne paznokcie.


Na co pomaga wiesiołek?

Mniej dotkliwe bóle miesiączkowe
Wiesiołek dzięki zawartości kwasów tłuszczowych wpływa na równowagę hormonalną, a zawarty w nim magnez łagodzi stany lękowe, bóle piersi i uderzenia gorąca.

Wspomaganie odchudzania
Kwas gamma-linolenowy, zawarty w wiesiołku pobudza spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej

Migreno precz!
Wiesiołek dzięki właściwością przeciwzapalnym przynosi ulgę osobą cierpiącym na migreny. Dzięki niemu ból migrenowy nie będzie tylko mniejszy, ale ataki będą występować znacznie rzadziej.

Pomocna dłoń przy stanach zapalnych skóry
Zawartość kwasu gamma-linolenowego w wiesiołku sprawia, że wpływa on korzystnie na  mechanizmy obronne skóry są osłabione, dzięki czemu idealnie nadaje się w walce z jej podrażnieniami i stanami zapalnymi.

Naturalna ochrona przed alergią
Spożywanie olejku z wiesiołka w trakcie karmienia piersią wpływa korzystnie na układ odpornościowy maluszka, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia przez niego na różnorodne alergie.

Co więcej? 
Wiesiołek hamuje stany reumatyczne, łagodzi bóle stawów, jest pomocny w stanach depresyjnych, działa wzmacniająco, odtruwająco, przeciwmiażdżycowo, przeciwcukrzycowo, przeciwzawałowo, uodporniająco na choroby zakaźne i choroby wątroby oraz żółciopędnie.

J A K   S T O SO W A Ć   W I E S I O Ł K O W E   K U R A C J E ?

Proszek z wiesiołka
Nasiona lub ziele zmiel. Przed zażyciem zmieszaj  łyżeczkę proszku z 1 łyżką miodu i połową łyżeczki wina lub gliceryny. Zażywaj 3 razy dziennie.

Nalewka wiesiołkowa
Pół szklanki  nasion lub ziela zalej 200 ml białego lub czerwonego wina, odstaw na 2 tygodnie. Przefiltruj i pij po 2 łyżeczki 3 razy dziennie.

Napar
Łyżkę nasion lub ziela wiesiołka zalej szklanką wrzącej wody i odstaw do zaparzenia. W czasie leczenia pij 3 razy dziennie. Napar z wiesiołka można podawać również niemowlętom (2 łyżeczki) i dzieciom (100 ml).

Maseczka odmładzająca
Do miseczki wylej dwie kapsułki oleju z wiesiołka, dodaj 3 łyżki jogurtu naturalnego, łyżkę miodu, 2 kapsułki witaminy E oraz dwie łyżki maki ziemniaczanej. Wymieszaj wszystkie składniki, po czym dodaj tyle wody, aby nadać miksturze konsystencję maseczki. Nałóż maseczkę na czystą twarz i szyję. Pozostaw przez 20 minut do wsiąknięcia. Zmyj maseczkę ciepłą wodą i osusz delikatnie twarz, a następnie przemyj ją wodą różaną. 

Maseczka nawilżająco- ujędrniająca
Zmiel 3 łyżki  nasion wiesiołka, a następnie zalej je zimną wodą do uzyskania rzadkiej masy. Zacznij podgrzewać na małym ogniu doprowadzając do wrzenia. Gotuj tak długo, aż uzyskasz papkę.Ostudzona maseczkę nałóż na twarz, po 15 minutach zmyj ciepłą wodą.

7 komentarzy:

  1. Olej z wiesiołka podobno w połączeniu z płynną postacią wit. E potrafi być wspaniałym serum pod oczy,który nawilży skórę pod oczami a dodatkowo lekko wygładzi pierwsze zmarszczki. Właśnie zaopatrzyłam się w olej z wiesiołka w kapsułkach. Rozkroiłam kilka kapsułek, przelałam do maciupkiego słoiczka kosmetycznego i co noc wklepuję pod oczy :) Nawilżenie pod oczami? Rewelacja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. w jaki sposób używać wiesiołka przy silnych migrenach?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olej z wiesiołka należy spożywać na zimno, bez podgrzewania i gotowania, 4-6 gramów ( ½ do 1 łyżeczki dziennie)
      oby pomogło :)

      Usuń
  3. Ja miałam częste nawracające ataki migreny. Po kapsułkach oleovitum uspokoiło się. Wiesiołek jest niesamowity :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Tuż przy moim domu rośnie całe pole wiesiołka. Niby to roślina dwuletnia, ale najwidoczniej sama się sieje, bo z roku na rok wiesiołka (wiesiołków?) przybywa :) Jakoś nie mam ochoty, aby zerwać wiesiołka, suszyć,a później dalej go "przetwarzać", ale kiedyś gdy będę mieć więcej czasu, to kto wie? :) Mnie osobiście olej z wiesiołka (zielone opakowanie z napisem gal) pomógł opanować ból miesiączkowy i zlikwidował pms, włosy mniej wypadają niż zwykle. Bardzo fajne działanie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. super wpis, chętnie poczytam więcej :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...