Encyklopedia ziół- melisa lekarska

M E L I S A
Melisę szybko znajdziecie w ogródku, dzięki jej cytrynowemu zapachowi. Warto korzystać z jej dobrodziejstw i posadzić krzaczek w ogródku, balkonowej skrzynce, czy na parapecie. Szybko się przekonacie, że działa nie tylko w stanach podwyższonej nerwowości.

K i e d y   s i ę g a ć   p o   m e l i s ę ?

Każdy z nas kojarzy melisę ze skołatanymi nerwami. I dobrze, bo świetnie sprawdza się jako środek uspokajający. Ale ilu z nas wie, że ma ona też zbawienny wpływ na układ pokarmowy? Melisa pomaga uspokoić i złagodzić nudności i wymioty, działa pobudzająco na apetyt, łagodzi kolkę, czerwonkę, zapalenie okrężnicy oraz problemy trawienne związane z nerwowością.
Melisa lekarska jest przyniesie ulgę, wtedy, gdy nerwowość i depresja powodują szybkie bicie serca, kłucia lub nieregularne bicie. Wycisza i relaksuje spazmy powodujące bóle miesiączkowe, łagodzi objawy PMS, pomaga przy bólach głowy, migrenach, zawrotach głowy oraz dźwięczeniach w uszach. W duecie z lipą, obniży ciśnienie krwi.
Gorąca herbata z melisy lekarskiej powoduje pocenie się, więc obniży gorączkę. Pomaga przy leczeniu
oskrzeli, jak również w czasie meczącego kaszlu i astmy Dobroczynne działanie melisy warto wykorzystać w trakcie leczenia przeziębienia u dzieci, grypie, kaszlu i katarze. Melisa jest dobrym środkiem przeciwko alergiom, a jej właściwości przeciwwirusowe znalazły zastosowanie w leczeniu opryszczki.

M e l i s a  w   s ł u ż b i e   z d r o w i u

Napar z melisy
(uspokaja, łagodzi dolegliwości układu pokarmowego wywołane stresem, wycisza, relaksuje, obniża gorączkę)

Do sporządzania naparu możesz sięgnąć zarówno po gotową do zaparzenia melisę w torebkach lub wysuszone liście. Weź 1,5 łyżki liści melisy lub 1-2 torebki i zalej wrzątkiem. Przykryj i odstaw na około 10 minut, aby zioła dobrze naciągnęły. Napar pij 2-3 razy dziennie, aby działanie było skuteczne.

Parówka z melisy
(pomaga przy leczeniu oskrzeli, kaszlu i astmy, pomoże przy migrenie)

Przygotuj napar z 3-4 torebek lub 2-3 łyżek suszonych liści melisy. wlej go do miski lub garnka nachyl się nad nim i przykryj głowę ręcznikiem. Powoli wdychaj parujący napar. Pamiętaj, aby zamknąć oczy, aby ich nie poparzyć. Parówkę wykonuj raz, dwa razy dziennie.

Kuracja melisowa
(sposób na opryszczkę)
Jeśli doskwiera Ci opryszczka, z którą nie wiesz jak sobie poradzić, sięgnij po melisę. Zacznij od miejscowych okładów, z wacika nasączonego naparem lub odsączonej torebki zioła. Dodatkowo pij przynajmniej dwa razy dziennie napar z jednej torebki melisy, gdyż olejki w niej zawarte pomogą w walce z wirusem.

Nalewka na winie z melisy
(pobudzi apetyt)

Przygotuj około 50 g liści melisy i zalej ją  3 szklankami białego wina. Odstaw na tydzień w ciemne miejsce.Po upływie tygodnia odcedź nalewkę i przelej do szklanej butelki.Wypijaj ok 50 ml przed posiłkiem.

Nalewka mnichów
(pomaga przy bólu głowy, objawach PMS, bezsenności, wyczerpaniu nerwowym i nerwowości serca) 
Weź 200g świeżych liści melisy oraz litr 30% brandy. Dodaj liście do alkoholu, zakorkuj szczelnie butelkę i pozostaw na ok 10 dni.
Po tym czasie odcedź zioła przez bawełnianą ściereczkę. spożywaj ok 10-20 kropli na dzień.

Kompresy z melisy 
(pomagają przy skazie moczanowej, leczeniu czyraków i jęczmienia , likwidują bolesne obrzęki i opuchnięcia)
Zaparz napar z melisy, jak do przygotowania parówki. zamocz w nim gazę i przyłóż do bolącego miejsca. Pozostaw na ok 10-15 minut.

Melisa dla niemowlaka
Melisa nie tylko pomoże Tobie, a ale również Twojemu maluszkowi. Herbatka z melisy pomaga, kiedy niemowlę ma trudności z zasypianiem, często budzi się w nocy, a w dzień z tego powodu jest płaczliwe. Uspokoi i złagodzi bolesne kolki, poprawi trawienie. Starszym dzieciom pomoże w zasypianiu i wyciszeniu. Melisę można stosować od 2 miesiąca życia.

M e l i s a   w   s ł u ż b i e   u r o d y  

Melisa znalazła swoje zastosowanie także w domowej kosmetyce, działa oczyszczająco, odświeża i ściąga na skórę, łagodzi ukąszenia oraz reguluje pracę gruczołów łojowych przy włosach przetłuszczających się.

Kąpiel melisowo- cytrynowa 
(ułatwia zasypianie, uspokaja)
Do litra wody dodaj skórkę z obranej cytryny oraz 5 torebek melisy. Gotuj ok 10 minut, a następnie przecedź i dodaj sok wyciśnięty z cytryny. Przygotowany odwar dolej do wanny pełnej ciepłej wody.

Kąpiel melisowa
(pomaga przy bólach menstruacyjnych)
Zagotuj w litrze wody 5 torebek melisy. Kiedy woda zacznie wrzeć ściągnij z gazu i odstaw do naciągnięcia na 10 minut i przecedzić. Odwar dodać do wody do kąpieli i kąpać się 10-20 minut.

 Płukanka do włosów ze świeżej melisy
(dla włosów przetłuszczających się)

Przygotuj 3 łyżki świeżych listków melisy (bez łodygi, bez ogonków) i zalej je szklanką zimnej wody. Całość ogrzej na małym ogniu przez 15 minut, a następnie przykryj i odstaw na kolejny kwadrans. Przecedź i stosuj po umyciu włosów do płukania.

Tonik z melisy
(dla cery tłustej, działa oczyszczająco)
Przygotuj napar z 2 torebek suszonej melisy i filiżanki wody, którą zalejesz wrzątkiem. Poczekaj aż ostygnie, a następnie odciśnij torebki i przemyj twarz oraz dekolt. Tonik możesz stosować kilka razy dziennie, ale pamiętaj, aby codziennie parzyć nową porcję ziół.

Parówka z melisy
(działa odświeżająco i rozkurczowo, przy skórze zmęczonej i starzejącej się)
Parówkę na bazie melisy możemy też wykorzystać aby zadbać o naszą urodę. Przed jej najlepiej jest poświęcić kilka minut na dokładne oczyszczenie twarzy, co ułatwi działanie zioła. W tym celu wykonaj dokładny peeling. Kiedy cera będzie już przygotowana, w garnku lub miednicy zaparz melisę (z co najmniej 3 torebek), nakryj głowę ręcznikiem i nachyl się nad naparem, pamiętając o zamknięciu oczu.
Uwaga: jeśli masz cerę naczynkową, lepiej unikaj parówek.

5 komentarzy:

  1. Melisa faktycznie jest rewelacyjna i w dodatku jak mało które zioło smaczna szczególnie świeża. Bardzo łatwo ja uprawiać całe lato i jesień w donicy. Po zakupieniu gotowej wystarczy przesadzic do dobrej ziemi. Rośnie jak szalona. ale ta w torebkach nie ma prawa działać, posłuchajcie tutaj: ziolowy.podstacja.com/dlaczego-ziola-nie-dzialaja-a-bizuteria-leczy/

    OdpowiedzUsuń
  2. Melisa działa uspokajająco i pomaga się zrelaksować. Sama często piję wywar z melisy albo zażywam ziołowe tabletki "Dobranoc Plus" które zawierają skoncentrowaną melisę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam herbatkę z suszonej melisy. Tego typu produkty są szeroko dostępne w marketach, jednak ja wolę kupować je w sklepach zielarskich.
    https://e-zielarnia.eu/

    OdpowiedzUsuń
  4. Melisa zawsze na mnie dobrze działa gdy jest więcej stresu

    OdpowiedzUsuń
  5. Ostatnio też słyszałam, że Żeń-szeń Koreański sklep też działa uspokajająco. Oprócz tego korzystnie wpływa na koncentrację, pamięć, czy też buduje odporność. Także można i po to sięgnąć.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...