zioła łagodzące objawy menopauzyStarzenie się człowieka to nieuchronny proces. W tym czasie nasz organizm przestaje zachowywać się w sposób przewidywalny i standardowy- funkcjonuje zgodnie ze swoimi nowymi zasadami, których z nami nie konsultował. Pojawiające się objawy, jakich dotychczas nie doświadczyliśmy, są mniej lub bardziej niepokojące. W przypadku kobiet, pierwszym znakiem przekroczenia granicy wieku dojrzałego jest przekwitanie, czyli menopauza, która zmienia ich organizm całkowicie. W jej towarzystwie pojawia się obszerna lista objawów mocno dokuczliwych. Kiedy odczuwasz uderzenia gorąca, skóra staje się zwiotczała, a do tego jesteś za nad to pobudzona- zacznij działać. Wiele symptomów klimakterium z powodzeniem złagodzisz sięgając do ziołowej apteczki.

Jakie objawy towarzyszą menopauzie i jakie są ich przyczyny?

Przekwitanie to nic innego, jak szaleństwo hormonów, stąd objawy i zachowania, nad którymi często nie możemy zapanować. Jest ono niczym innym jak stopniowym zmniejszaniem się ilości estrogenu i progesteronu w organizmie. Im mniej hormonów we krwi, tym objawy menopauzy są bardziej uciążliwe.

Zacznij reagować, gdy zaobserwujesz u siebie:
- nieregularne miesiączki (zarówno zanik miesiączki, jak i wystąpienie dwóch krwawień w ciągu miesiąca),
- suchość pochwy,
- bezsenność,
- uderzenia gorąca,
- nocne pocenie się,
- bóle głowy,
- huśtawkę nastrojów,
- opuchnięcie kończyn, będące wynikiem zatrzymania się wody w organizmie,
- osłabniecie włosów i paznokci,
- suchość skóry,
- nagłe przybieranie na wadze, objawiające się w szczególności otyłością brzuszną,
- opadnięcie piersi.

Jak sobie radzić z objawami menopauzy?

Fitoestrogeny
Nie są typowymi hormonami, a jedynie związkami naturalnymi występującymi w roślinach, które wykazują podobne działanie, jak żeńskie hormony płciowe. Największą ich zawartość obserwuje się w soi oraz produktach jej pochodnych, czyli mące, mleku, makaronie, sosie i tofu. Inne produkty zawierające fitoestrogeny to siemię lniane, nasiona sezamu i słonecznika, orzechy ziemne, truskawki oraz morwa. Kiedy doskwierają Ci objawy menopauzy, wzbogać swoją dietę o produkty, które dostarczą Ci fitoestrogenów.
Jeśli nie masz pomysłu jak włączyć soję do swojego jadłospisu, zadbaj o to, aby przyjmować większe ilości siemienia. Wystarczy, że zmielisz odpowiednią ilość nasion w młynku do kawy i dodasz 1-2 łyżki do płatków zbożowych lub jogurtu.

O B J A W Y: nocne pocenie się, uderzania krwi do głowy, napady gorąca
Ich przyczyną w czasie menopauzy jest obniżenie się poziomu hormonu, odpowiedzialnego za rozszerzania naczyń krwionośnych. Złagodzisz objawy stosując pluskwicę groniastą, zarówno w formie sproszkowanego kłącza, jak i nalewki, czy wyciągu. Kurację z pluskwicy, dla lepszego efektu powinno się stosować według schematu 6-4, czyli sześć tygodni przyjmowania, 4 tygodnie przerwy, po czy rozpocznij kurację na nowo. Ulgę przyniesie Ci również stosowanie nalewki z szałwii. oraz napar lub wyciąg z niepokalanka pieprzowego, zwanego także pieprzem mnisim oraz zwykła herbata miętowa. Niepokalanek złagodzi także obfite krwawienie menstruacyjne.

Nalewka z szałwii
Pokrusz liście szałwii i wrzuć je do dużego słoika. Dodaj litr czystej wódki i pół litra winiaku, a całość posłódź 50 g miodu wrzosowego. Zakręcony słoik postaw na parapecie, jednak nie w miejscu mocno nasłonecznionym, na okres 4 tygodni, Pamiętaj aby dwa razy w tygodniu mocno wstrząsnąć nalewką. Kiedy zauważysz, że miód się już rozpuścił, przecedź nalewkę i rozlej ja do butelek. Butelki zamknij szczelnie i pozostaw w ciemnym, chłodnym miejscu kolejny miesiąc. Kiedy nalewka jest już gotowa wkrop od 3 do 15 kropli, w zależności od intensywności objawów do 50 ml wody i pij raz dziennie.

Napar z niepokalanka
Weź łyżkę liści lub owoców- świeżych lub suchych (koniecznie rozdrobnionych) i zalej szklanką wrzątku lub mleka. Przykryj i odstaw na 20 minut. Wypijaj po pół szklanki 4 razy dziennie.

Wyciąg na winie z niepokalanka
Rozdrobnij w moździerzu 100 g suchych liści niepokalanka i zalej je 700 ml czerwonego wina, po czym odstaw na miesiąc. Stosuj raz dziennie po kieliszku 100 ml, przez okres 2 tygodni, po czym przerwij kurację i wznów po trzech miesiącach. Wciąg możesz przygotować także ze świeżych liści lub owoców, które podobnie jak w wersji suszonej powinny być rozdrobnione.

Przy nocnym poceniu pomagają również ziołowe kąpiele. Wymieszaj po dwie łyżki mięty, kory dębu, i szałwii, po czym zalej zioła dwoma litrami zimnej wody. Gotuj 5 minut, ściągnij z ognia i pozostaw 30 minut  pod przykryciem. Na koniec powstały wywar przecedź i wlej do wanny, uzupełniając kąpiel ciepłą wodą. Kąpiel relaksacyjna powinna trwać przyjemniej kwadrans.

O B J A W Y: bezsenność, nadpobudliwość, rozstrój nerwowy
Kiedy nie możesz zapanować nad nerwami, jesteś podłamana psychicznie, nie możesz spać, sięgnij po dziurawiec, lawendę, tatarak, melisę, głóg, lubczyk lub wrzos.
Zbiór przepisów na ziołowe napary, które pomogą Ci uspokoić nerwy znajdziesz w innym zielnikowym wpisie:

Z I O Ł O W E   N A P A R Y    U S P O K A J A J Ą C E

Kiedy przyjmujesz hormony syntetyczne

Syntetyczne hormony łagodzą nieprzyjemne efekty przekwitania, jednakże ich stosowanie obciąża pracę wątroby. Dlatego warto sięgnąć po napar z ostropestu oraz mniszka lekarskiego, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie w usuwaniu produktu rozkładu syntetycznych substancji z organizmu.

Napar z ostropestu
Przygotuj 2 łyżeczki ostropestu plamistego i zalej go szklanka wrzątku. Odstaw na kwadrans do naciągnięcia i przestudzenia naparu. Pij dwa razy dziennie po pół szklanki. Pamiętaj, że działanie ostropestu można zauważyć dopiero po około 2 tygodniach, ale w celu większego powodzenia kuracji stosuj ją minimum miesiąc. Mielony ostropest można także dorzucić do zwykłej herbaty, ale w ilości nie większej niż 2 łyżeczki dziennie.

Napar z kwiatów mniszka lekarskiego
Weź łyżkę stołową suszonych kwiatów mniszka i zaparz w szklance wrzątku. Przykryj i parz ok 10 minut, a następnie odcedź. Pij kilka razy dziennie po pół szklanki.

6 komentarzy:

  1. Czytałam już coś niecoś o ziółkach na menopauzę z racji tego, że moja mama powoli wchodzi w "ten czas", z całą pewnością podeślę jej linka do tego wpisu :).

    OdpowiedzUsuń
  2. Mojej mamie nic za bardzo nie pomagało raczej był to efekt placebo i to na krótko, dopiero HTZ dała pozytywny efekt. Minęły jej uderzenia gorąca, zmienne nastroje, rozdrażnienie, osłonowo na układ krwionośny i wątrobę łykała harmonellę, tak zalecił jej ginekolog. Nie ma o się męczyć skoro są sposoby skutecznego złagodzenia objawów menopauzy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem w temacie, bo i u mnie nadszedł czas na menopauzę. Odkąd skończyłam 49 lat bałam się jej i na początku rzeczywiście było sporo takich dokuczających dolegliwości jak chociażby ciągłe uderzenia gorąca... na szczęście już lepiej, dodatkowo stosuję Doppelherz aktiv Aktiv-meno FORTE, który złagodził i uderzenia gorąca i inne objawy menopauzy.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...