Encyklopedia ziół- skrzyp polny

S K R Z Y P   P O L N Y

Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości łatwej do przyswojenie przez ludzki organizm formy krzemu, który ma znaczny wpływ na kości oraz proces starzenie się.

Co takiego ma w sobie skrzyp polny?
Skrzyp wykazuje przede wszystkim działania przeciwbakteryjne oraz regenerujące. Stanowi cenne źródło potasu i  krzemu, pierwiastków odpowiedzialnych za dobra kondycję tkanek szybko rosnących, czyli włosów i paznokci.
Krzem, to pierwiastek śladowy, jego ilość zmniejsza się w tkankach wraz z wiekiem, jego niedobory przyspieszają siwienie włosów.

Kiedy pomaga?
Kuracja na bazie skrzypu polnego wzmacnia kruche paznokcie i włosy oraz zwiększa odporność na grzybice i zakażenia bakteryjne. Pomaga w zabliźnianiu się ran, przynosi ulgę przy stłuczeniach i oparzeniach. Wpływa na błony śluzowe oraz naczynia krwionośne i ich nadmierną przepuszczalność. Działa kojąco przy stanach zapalnych dróg moczowych oraz miażdżycy, jak również zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym. Przynosi ulgę przy zapaleniu spojówek.

J A K   S T O S O W A Ć   K U R A C J Ę   Z E   S K R Z Y P U   
P O L N E G ONapar ze skrzypu
(świetna kuracja na włosy i paznokcie, pomaga przy stanach zapalnych dziąseł i gardła, zewnętrznie można stosować jako płukankę wzmacniające cebulki włosów oraz zapobiegającej przetłuszczaniu się włosów)
Łyżkę suszonego ziela skrzypu polnego zalej szklanką wody i gotuj przez 5 minut, a następnie parz pod przykryciem następne 10 minut. Pij trzy razy dziennie.

Okłady ze skrzypu
(ułatwia gojenie trudnych ran, łagodzi stany zapalne spojówek oczu, działa przeciwzapalnie, pomaga w trakcie pielęgnacji cery dojrzałej i naczynkowej)

Z pięciu łyżek suszonego ziela skrzypu polnego ugotuj napar w litrze wody. Gotuj ok 30 minut, a następnie przecedź, namoczyć sterylną gazę i przyłóż na ranę. Okłady zmieniaj 3-4 razy dziennie.

Tonik ze skrzypu polnego 
(zapobiega rozszerzaniu naczyń krwionośnych)
Dwie łyżki suszonego skrzypu polnego zaparz, a następnie odcedz i za pomocą wacika wklep w umytą skórę, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc,w których występują rozszerzone naczynka.

Kąpiel  z dodatkiem skrzypu polnego
(działa antycellulitowo)
Do wody w wannie dolej napar sporządzony z trzech garści ziół oraz litra wody, a następnie kap się ok. 10 minut.

1 komentarz:

  1. świeży można zalać zimną wodą, dodać pokrzywę i zostawić na ok tydzień, codziennie mieszając w wiadrze. Zrobi się idealna gnojówka na nasze warzywa w ogrodzie. Niszczy robale i lepiej rosną rośliny:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...