Encyklopedia ziół- siemię lniane

S I E M I Ę   L N I A N E

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego. Płaskie brązowe nasionka, wielkość kilku milimetrów, stosowane są jako pomocna dłoń w wielu dolegliwościach.

Co takiego ma w sobie siemię lniane?
Nasiona lnu to bogate źródło związków śluzowych, substancji oleistych, kwasy organiczne, jaki i  nienasyconych kwasów tłuszczowych. Len jest zawiera cynk, żelazo, magnez, oraz witaminę E.

Kiedy pomaga?
Siemię lniane docenia się ze względu na działanie osłonowe i nawilżające, przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Stosowanie wewnętrzne
Kiedy pijemy je w postaci naparu lub odwaru, przynosimy ulgę przewodowi pokarmowemu. Siemię zalecane jest szczególnie przy nieżytach żołądka, nadkwaśności oraz przy wrzodach. Dzięki swoim właściwością nawilża śluzówkę gardła i jamy ustnej, pomaga przy kaszlu oraz suchości śluzówki.
Ponadto siemię zapobiega miażdżycy, ograniczając wchłanianie cholesterolu, pobudza perystaltykę jelit oraz zapobiegając zaparciom.

Stosowanie zewnętrzne
Siemię lniane stosowane jako okłady pomagają przy oparzeniach, odmrożeniach, odleżynach i ranach, które trudno się goją. Okłady łagodzą podrażnienia i zmniejszają łuszczenie się skóry. Płukanki i tonik z naparu na bazie siemienia wpływają korzystnie na włosy oraz skórę.

S I E M I Ę   J A K O   K O S M E T Y K

Maseczka do włosów
(nawilża, regeneruje i odżywia suche włosy)
W szklance wrzątku zaparz dwie łyżki nasion i ugotuj kilka minut, po czym odcedź i wmasowuj zaparzone siemię we włosy. Po 30 minutach spłucz ciepła wodą.

Peeling z siemienia lnianego
(działa oczyszczająco i regenerująco)

Trzy łyżki rozdrobnionego siemienia zalej szklanką gorącej wody, poczekaj aż się zaparzy i wystygnie, odcedź zbędną wodę, a następnie dodaj łyżeczkę miodu.Gotowy peeling wmasuj w twarz, odczekaj 5 minut, a następnie zmyj ciepła wodą.

Peeling otrebowo- siemieniowy
(pielęgnuje cerę tłustą, wygładzająco- zmiękczająca skórę)
wymieszaj cztery łyżki siemienia lnianego i cztery łyżki otrębów pszennych. Dodaj gorącej wody i rozdrobnij składniki na papkę, a następnie wymieszaj z łyżeczką miodu. Nałóż na twarz, odczekaj kilka minut, po czym zmyj ciepła wodą.

Maseczka do twarzy
(pielęgnuje cerę suchą, regeneruje podrażnienia)

Przygotuj gęstą papkę z trzech łyżek zmielonego siemienia zalanego szklanką gorącej wody. Nałóż maseczkę na 20-25 minut, po czym zmyj ciepłą wodą.

Kuracja wzmacniająca paznokcie
(kuracja wzmacniająco-regenerująca)
Litrem gorącej wody zalej dwie łyżki nasion zalewamy. Odstaw na kilka minut, a następnie zanurz paznokcie na 15-20 minut.

K U R A C J E   Z   S I E M I E N I A   P R Z Y   P R O B L E M A C H  
Z D R O W O T N Y C H



Napar z siemienia
(stosowany przy problemach układu pokarmowego lub w profilaktyce miażdżycy)

Dwie łyżki zmielonego siemienia zalej szklanką gorącej wody i mieszamy. Gdy siemię się zaparzy wypij całość.

Odwar z siemienia
(pomaga przy kaszlu, nawilża śluzówkę, pomaga w problemach z gardłem)

Do szklanki wody dorzuć dwie łyżki nasion siemienia, po czym i ugotuj pod przykryciem 10-15 minut. Odcedź odwar i wypij po wystudzeniu.

Okłady z siemienia
(przyniesie ulgę przy problemach skórnych, w tym odparzeniach, odmrożeniach, czy leczeniu odleżyn)
Zmielone siemię zalej odpowiednią ilością gorącej wody i gotujemy do uzyskania gęstej papki. Zawiń w gazę i przyłóż w chore miejsce.

8 komentarzy:

  1. Nie wierzylam wczesniej w moc siemienia, dopoki nie przekonalam sie o jego cudownym dzialaniu na sobie. Jem siemie regularnie, codziennie. Posypuje zmielonym siemieniem kanapki, salatki, dodaje ODROBINE oleju lnianego. Odkad tak je spozywam- mam wysyp malych,nowych wloskow na glowie, paznokcie staly sie mocniejsze a moja tradzikowa skora zaczela sie uspokajac :) Rowniez moja mama, majaca problem z wieczna nadkwasota i bolami zoladka spozywa je w postaci kleiku (ziarna zalane wrzatkiem, po kilkunastu minutach konsumowane)- o wiele mniej ma problemow zoladkowych:) Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobno kleik jest okropny... Ale maseczkę muszę wypróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Isso, a co myślisz o siemieniu odtłuszczonym, takim, które można już zmielone kupić w sklepie. Czy fakt, że nasiona pozbawione są naturalnego tłuszczu, nie obniża jego walorów leczniczych?

    OdpowiedzUsuń
  4. Madziu, nie znalazłam żadnej potwierdzonej informacji o tym, ze siemię odtłuszczone jest gorsze. Zawiera ono dużo tłuszczu (42.2g/100g), przez co jest kaloryczne (534kcal/100g) i jeśli jest się na diecie niskotłuszczowej to powinno się je omijać.
    Pamiętajmy jednak, że siemię lniane jest najlepszym naturalnym źródłem roślinnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega 3, Omega 6 i Omega 9 i to w głównej mierze im zawdzięcza swe cudowne właściwości, więc staraj się sięgać po niemielone, a co za tym idzie , nie odtłuszczone siemię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za odpowiedź :)
      Na spróbowanie kupiłam jedną taką paczkę odtłuszczonego siemienia, ale na pewno w przyszłości będę kupowała siemię nie mielone. Myślę, że jeśli pije się zaledwie jedną łyżeczkę siemienia dziennie, to tych kalorii nie jest aż tak dużo, a zyskuje się więcej drogocennych kwasów tłuszczowych, o których piszesz.

      Usuń
  5. Warto z niego zrobić kisiel, dodać łyżkę soku z owoców własnej roboty i pić...

    OdpowiedzUsuń
  6. Najzdrowsze jest zawsze to, co jest najmniej przetworzone, ja też stosuję siemię w całych ziarnach. Podczas mielenia ziaren lnu traci się cenne właściwości.

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam. Ja właśnie zaczęłam od dziś kurację z siemia lnianego . Mam zamiar pić je zmielone codziennie ,oraz z nie zmielonego robić maseczki na włosy oraz twarz. Hm?-zobaczymy jakie będą rezultaty... Pozdrawiam odwiedzających tą stronkę :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...