Encyklopedia ziół- babka lekarska



B A B K A   L E K A R S K A


W dzieciństwie obdarte kolana i stłuczone łokcie kojarzą się każdemu z okładami z babki. I słusznie, bo jest ziołem, które z powodzeniem łagodzi odparzenia i opuchlizny oraz przyspiesza gojenie się ran. Ale to nie jedyne jej właściwości. Babka zwyczajna oczyszcza organizm z toksyn, redukuje gorączkę jest pomocna w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, kataru, zapaleniu zatok, kłopotów z trawieniem i układem moczowym oraz problemów skórnych.
Wrzesień jest dobrym terminem, aby zbierać i suszyć liście babki, aby móc korzystać z jej leczniczych właściwości również zimą.

B a b k a   l e k a r s k a   w   s ł u ż b i e    z d r o w i u

Okłady ze świeżych liści
(idealne na stłuczenia, owrzodzenia, czyraki, opuchliznę, trudno gojące się rany, stany zapalne skóry, pomocne przy ukąszeniu owadów i bólu ucha)
Liście babki umyj zgnieć, aby puściły sok i przyłóż do skóry w miejscu rany. Nacieraj skórę przynajmniej przez kwadrans, a jeśli to możliwe zabandażuj i pozostaw na dłużej. W przypadku gdy boli Cię ucho, zmiażdż końcówkę liścia i włóż ją do niego. Zostaw najlepiej na całą noc.

Sok z babki
(działa przy zapaleniu pęcherza moczowego, biegunki oraz infekcji płuc)
Świeże liście babki dokładnie umyj, zmiażdż i wyciśnij  nich sok. Pij po 10 ml trzy razy dziennie przed posiłkiem przez 7 dni.

Płukanka
(do płukania jamy ustnej przy bólu gardła i zapaleniu dziąseł)
Świeżo wyciśnięty sok rozcieńcz w stosunku 1:1 z ciepłą, przegotowaną wodą i przepłucz gardło i usta. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie.

Napar z nasion babki
(pomaga przy zatwardzeniach)
Wsyp do kubka łyżeczkę nasion babki i zalej je wrzątkiem i pozostaw do ostygnięcia. Wypij śluzowaty napar przed snem wraz z nasionami.

Napar z suszonych liści babki
(przy problemach z wydzielaniem  kwasu solnego, w przewlekłym nieżycie żołądka i jelit, w stanach zapalnych błon śluzowych przewodu pokarmowego, zapaleniu spojówek, czyrakach)
Przygotuj napar z łyżki suszonych liści oraz szklanki wrzącej wody. Pozostaw do ostygnięcia, odcedź i pij po pół szklanki 2 razy dziennie.
Napar z powodzeniem może być stosowany do okładów na czyraki i trudno gojące się rany, a rozcieńczony w stosunku 1:1 do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek.

Syrop z miodu i babki
(dobry na kaszel, przy leczeniu bólu gardła, anemii oraz przemęczenia)
Umyj  200g świeżych liści babki zwyczajnej i zmiażdż je, aby puściły sok, po czym odsącz liście i połącz ze szklanką płynnego miodu. Powstała mieszankę podgrzej delikatnie, stale mieszając, aby składniki się połączyły, po czym ostudź i przelej do szklanej butelki. Pij łyżkę stołową 3 razy dziennie przed posiłkiem. Jeśli syrop chcesz podać dziecku zmniejsz dawkę do łyżeczki podawanej 3 razy dziennie.

Herbatka z babki i korzeni biedrzeńca
(idealna przy chrypce, dusznościach, suchym kaszlu, chrypce u palaczy)
Zaparz łyżkę suszonych liści babki i łyżkę korzenia biedrzeńca w szklance wrzącej wody. Przykryj i pozostaw na kwadrans do zaparzenia. Po upływie czasu odcedź i pij po pół szklanki dwa razy dziennie.

Herbatka z babki i bobrka trójlistnego
(w sam raz przy chorobie wrzodowej, nieżycie żołądka, chorobach jelit oraz jako napar działający osłonowo na układ pokarmowy)
Do szklanki wrzątku wsyp po łyżce liści babki i bobrka trójlistnego, przykryj, a po 15 minutach odcedź. Pij pół szklanki tuż przed jedzeniem.
Nasiona babki są przysmakiem kanarków.

B a b k a   l e k a r s k a   w   s ł u ż b i e   u r o d y

Tonik dla cery zanieczyszczonej i trądzikowej, z wypryskami
Weź łyżkę suszonych liści babki i przygotuj napar, zalewając je szklanką wrzątku. Po kwadransie, gdy liście już dobrze naciągną, odcedź go i zmieszaj ze szklanką białego wina. Na koniec powstały tonik przelej do butelki, zamknij i przechowuj w lodówce. Tonikiem przemywaj twarz kilka razy w ciągu dnia.

Babkowe kompresy regeneracyjne
(odświeżają, regenerują skórę po opalaniu, zapobiegają łuszczeniu, uelastyczniają skórę)
Zmieszaj ze sobą 5 garści świeżych, umytych liści babki, 5 łyżek płynnego miodu oraz 2 żółtka. Do powstałej masy dodaj ok pół szklanki oliwy z oliwek, jednakże pamiętając aby powstała masa nie była zbyt rzadka. Masę nałóż na skórę, owiń ja bawełniana tkaniną, np. prześcieradłem i pozostaw na 30 minut. Po upływie czasu weż ciepły prysznic.

Kompres na twarz z liści babki
Weź garść świeżych liści babki, żółtko oraz łyżkę oleju migdałowego. Wszystkie składniki zmiksuj ze sobą i nałóż na twarz, a po 20 minutach zmyj letnim mlekiem i nałóż krem nawilżający.

Maseczka odmładzająca
Zmiksuj 3 garście świeżych liści babki, a powstałą masę zmieszaj  z połową szklanki gęstej śmietany. Maseczkę nałóż na twarz i pozostaw przez kwadrans, po czym zmyj dokładnie wodą i wklep krem nawilżający.

3 komentarze:

  1. Warto dodać, że w Polsce jako surowiec zielarski stosuje się albo babkę zwyczajną, albo babkę lancetowatą, mają podobne właściwości. Pozostałe gatunki są chronione lub nie posiadają takiego bogactwa składników o działaniu leczniczym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takiej stronki o ziołach właśnie szukałam:) Bardzo dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...