Encyklopedia ziół- lubczyk

L U B C Z Y K

Od dawna przypisuje się mu olbrzymią moc, zarówno w kwestiach leczniczych jak i miłosnych :) Według ludowych wierzeń wykopany w całości dokładnie 1 października o szóstej rano ma "...wielkie i znamienite skutki czyni w małżeństwie, roztyrki i niezgody w nim równa...", a upięty we włosach lub przyczepiony do sukni panny młodej przynosi szczęście w miłości. Co więcej dodany do pierwszej po urodzeniu dziewczynki kąpieli miał być zwiastunem jej powodzenia u chłopców.

A   j a k   j e s t   d z i ś  ?

Dziś lubczyk króluje głównie w kuchni, ale stosuje się go również w medycynie naturalnej oraz domowej kosmetyce. Lubczyk ma działanie moczopędne, wiatropędne i wykrztuśne. Sięgnąć powinni po niego Ci, którym doskwierają problemy z drogami moczowymi oraz wydalaniem moczu. Pomaga również jako środek wykrztuśny, przy problemach z górnymi drogami oddechowymi oraz jako środek pobudzający krwawienie miesiączkowe
A dlaczego mówi się, że lubczyk to zioło kochanków? Bo zwiększa popęd seksualny :)

L u b c z y k   w   s ł u ż b i e   z d r o w i u

Napar z lubczyku
(działa przy zaburzeniach trawiennych,  zaparciach,  bolesnym oddawaniu moczu,  Bronchitach,  nerwicach żołądka, zaburzeniach menstruacyjnych)

Dwie łyżki suszonego korzenia lubczyku 400ml przegotowanej wody i odstaw na noc.Rano podgrzej i potrzymać pod przykryciem, aby napar naciągnął. Po kwadransie wypij małymi łykami przez cały dzień. Napar możesz posłodzić miodem.

 Mieszanka lubczykowa
(działa moczopędnie, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, pomaga przy kłopotach z wydzielaniem soku trawiennego ) 
Wymieszaj w równych proporcjach 25 g korzenia lubczyku, liścia czarnej porzeczki, liścia brzozy i owocu jałowca.Do przygotowanie naparu zalej łyżkę ziół szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem 10 minut. Po upływie czasu przecedź i pij po pół szklanki ciepłego naparu 3 razy dziennie.

Herbata z lubczyku
(przy problemach z trawieniem i układem moczowym)

1 łyżeczkę suszonego korzenia lubczyku zalej filiżanką zimnej wody. Zagotuj i natychmiast przecedzić. Pij 2 filiżanki odwaru dziennie.

Kąpiel lubczykowa
(poprawa krążenia, uspokaja, działa rozkurczowo, przynosi ulgę przy bolesnych miesiączkach)

Przygotuj odwar z lubczyku zalewając 40g korzenia szklanką zimnej wody. Gotuj go na małym ogniu 20 minut, po czym przecedź i dodaj do wanny napełnionej ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Woda powinna sięgać poniżej serca. Posiedź w kąpieli 15 minut.

Nalewka z lubczyku, kordiał lubczykowy
(poprawia trawienie, wzmacnia serce)
50g korzenia lub liści lubczyku wsyp do słoika, zalej 500ml spirytusu 70%, na końcu zakręć słoik postawi w na 10 dni, codziennie wstrząsnąć. Stosować 3-4 razy dziennie po łyżeczce, rozcieńczoną ciepłą wodą lub kieliszek po ciężkostrawnym posiłku.

Wino lubczykowe
(wpływający na witalność, działa pobudzająco, podnosi libido)

Wino lubczykowe przygotowuje się dokładnie w ten sam sposób i przy zachowaniu tych samych proporcji co nalewkę, z tym że, spirytus zastępuje się butelką białego wytrawnego wina.

Wino oczyszczające z lubczykiem
(oczyszcza organizm)

Do słoika wsyp 6 łyżek suszonych liści lubczyku, 5 łyżek nasion kopru włoskiego, 5 łyżek owocu głogu, 2 łyżki liści pokrzywy i 4 łyżki ziela przytuli. Wszystko wymieszaj, po czym wlej litr białego wytrawnego wina białego gronowego i zakręć słoik. Przez 10 dni codziennie wstrząsaj. Po upływie czasu przelej wszystko do garnka i zagotuj, a następnie ogrzewaj 15 minut. Na koniec przecedź i przelej do butelek. Stosuj 2 razy dziennie po 2 łyżki.

Napój lubczyk-koper
(działa wykrztuśnie)

Weź 5g lubczyku i 20g kopru włoskiego, a następnie zalej je 500 ml białego wytrawnego wina i odstaw na 3 dni, po czym odcedź. Nalewkę pij po posiłku, ale nie później niż 3 godziny przed pójściem spać.

U W A G A
Używając lubczyku warto także wiedzieć o tym, że jego spożywanie może wywołać reakcję alergiczną w postaci czerwonej wysypki na skórze, zwłaszcza wtedy, kiedy po zjedzeniu potrawy bogatej w lubczyk lub wypiciu z niego naparu długo spacerujemy po słońcu, szczególnie w upalne, letnie dni. Niewskazany jest także dla osób, mających problem z nerkami, ze względu na zwiększony przepływ moczu oraz dla kobiet planujących zajść w ciążę lub mające z tym problem, ze względu na możliwość wywołania  wcześniejszej menstruacji.

22 komentarze:

  1. chyba 13 marca to losowanie :) :)

    OdpowiedzUsuń
  2. używam lubczyku do rosołku,ma wtedy bardzo dobry smak,a zapach po prostu cudny :D

    OdpowiedzUsuń
  3. od niedawna jestem u Ciebie na blogu więc jeszcze nie wszystkie wpisy przejrzałam...chętnie poczytałabym o macierzance i czarnuszce...
    a rosołu bez lubczyku sobie nie wyobrażam!
    najlepszy świeży oczywiście, albo mrożony :)...ale z braku i suszony teraz go zastępuje...
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://domowyzielnik.blogspot.com/2013/01/encyklopedia-zio-czarnuszka.html
      :)a macierzankę zapisuję na listę :)
      buziaki

      Usuń
  4. Chętnie dowiedziała bym się o uprawie ziół w doniczkach latem i zimą bo co rok mam z tym jakiś problem.W tej chwili tylko rozmaryn jest mi wierny i wdzięczy się nowymi przyrostami.
    A drugi temat to przepisy na ciekawe mieszanki z ziół suszonych, których można używać w kuchni.
    Pozdrawiam :)
    hlmax@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. mam na ogrodku zasadzony lubczyk
    uwielbiam kiedy jest swiezy i dodaje go naprawde do zup,sosow,makaronow wszedzie!i wiadomo co sie mowi o lubczyku ;)) moj mezczyzna nie nazeka :)
    x

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja go uwielbiam, jest taki smaczny i ten zapach:) Tylko rosnąc mi w domu nie chciał:(

    OdpowiedzUsuń
  7. uwielbiam zioła wię i ja stanę w kolejce:)

    OdpowiedzUsuń
  8. O czym nie pomyślałam, to już jest w twoim spisie postów. może dlatego,że mało znam się na ziołach.
    Piszesz o ziołach i co można z nich wydobyć , do czego użyć, a może napiszesz co np można wrzucić do chleba pieczonego w domu, lub czym urozmaicić masło? może to już nie byłaby encyklopedia a książka kucharska, ale nie chodzi mi o przepisy;-)
    Oczywiście zapisuję się!
    b.piasecka@op.pl

    OdpowiedzUsuń
  9. bernadetaaa@interia.pl

    Chciałabym poczytać o płukankach do włosów z ziół oraz tonikach

    OdpowiedzUsuń
  10. Mi się już ostatnio poszczęściło :-)więc szansy innym nie odbieram. Lubczyku nie używam, ale liście laurowe ciągle!
    Za to bannerek zawieszam u mnie i pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń
  11. FB polubiony jaki Ewelina P.; e-mail opinie.moje@gmail.com;
    Poczytałabym o... mandragorze:) i np. o wilczej jagodzie:) Zioła nie do kuchni, ale mogłoby być ciekawie przeczytać o nich coś nowego:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Zgłaszam się do konkursu. mania.adamiak@wp.pl
    Co do tematów to czytam bloga od niedawna i jeszcze nie wim co już tu bylo ale chetnie poczytałabym o jakichś kosmetykach typu tonik czy maseczka które można sobie zrobić w domu.
    http://my-great-passion.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja już wygrałam pachnące zioła, więc nie odbieram szansy:)a lubczyk stosuję, gotuję zupy z lubczykiem, szczególnie rosół mi bardzo smakuje. Rośnie u mnie jak na drożdżach:) i rozdaję sadzonki sąsiadom:)
    Twój banerek umieszczę u siebie na blogu:)
    A czy Ty zapisałaś się na moje wiankowe candy? zapraszam!

    OdpowiedzUsuń
  14. Lubię na fb jako: Anna Sz
    annaszuba@op.pl
    Chętnie przeczytałabym o ziołach, z których można zrobić maseczki do włosów oraz o właściwościach i zastosowaniu ziół, które możemy zebrać na polach wiosną.:))

    OdpowiedzUsuń
  15. Chętnie przyczytałabym o dziurawcu i o jakichś herbatkach na trądzik.
    dookola@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  16. to zgłaszam się :D
    hmm poczytałabym o rozmarynie ( hi hi nie wiem czemu ale tak do głowy mi wpadł )
    i o hmm i jakiś Azjatyckich ziołach dostępnych tutaj u nas ;D

    OdpowiedzUsuń
  17. zgłaszam się:)
    z chęcią dowiedziałabym się czy są jakieś domowe sposoby, dzięki którym mogłabym ukoić swoją rozszalałą tarczycę( ostatnio mam z nią niestety problemy) oraz o podawaniu ziół niemowlętom.
    Już dawno lubię na facebooku jako Ewa K.
    efa_88@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  18. Chętnie przeczytałabym o ziołach stosowanych w leczeniu górnych dolnych dróg oddechowych, a także w leczeniu stanów zapalnych skóry i dolegliwości takich jak trądzik

    atena20@poczta.onet.pl
    Profil polubiony na FB jakiś czas temu jako Aneta J

    OdpowiedzUsuń
  19. Ja z chęcią przeczytałabym na temat ziół pomocnych w kobiecych dolegliwościach oraz w problemach z drogami moczowymi

    myszka1212@onet.eu
    Profil na FB polubiony

    Pozdrawiam
    Sabina

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...