Encyklopedia ziół- arnika górska

A R N I K A   G Ó R S K A

W dawnych czasach wierzono, że chroni przed gradobiciem i uderzeniem pioruna, dlatego stawiano ja przed oknem. Dziś wykorzystuje się ją zarówno w celach zdrowotnych, jak i w kosmetyce.
Za swoją popularność przyszło jej słono zapłacić – obecnie znajduje się w na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. W sklepach zielarskich znajdują się tylko rośliny pochodzące z upraw.

Kiedy warto sięgać po arnikę?

Arnika ma korzystny wpływa na układ krążenia, pomaga przy żylakach odbytu, zespole pozakrzepowym, krwawieniach poporodowych i na tle klimakterium oraz w stanach zalanych gardła, jamy ustnej i dziąseł. Dodatkowo łagodzi bóle mięśniowe i bóle stawów, pomaga przy leczeniu siniaków, gojeniu się ran oraz przy leczeniu ukąszeń owadów.

A r n i k a   w   s ł u ż b i e   z d r o w  i u   i   u r o d z i e

Napar z arniki 
(działa na układ krążenia, stany zapalne gardła i jamy ustnej)
Łyżkę suszu zalej szkalnką wrzątku, po czym odstaw na 20 minut. Po zaparzeniu odcedź. 50 ml naparu pij raz dziennie przez 14 dni, później zrób przerwę. W przypadku problemów z gardłem, czy dziąsłami stosuj napar do płukania.

Nalewka z arniki
(poprawia gojenie się ran, siniaków, obrzęków, działa przy leczeniu trądziku)
Połącz trzy łyżki  kwiatów arniki z dwoma szklankami alkoholu, po czym zostawiam na okres dwóch tygodni w chłodnym miejscu, potrząsając dwa razy dziennie. Następnie odcedzamy i przelewamy płyn do butelek. Powstałą nalewkę rozcieńczamy w ciepłej wodzie w proporcji 1 łyżeczka nalewki na 1 szklankę wody, namaczamy kompres i przykładamy. Pozostawiamy na 15 minut.

Okłady z arniki i rumianku
(pomaga w przypadku stłuczeń, krwiaków, siników i obrzęków, działa przeciwzapalnie) 
Weź trzy łyżeczki arniki oraz łyżeczkę rumianku, zaparz w szklance wrzątku. Pozostaw na 30 minut, po czym namocz w naparze kompres, przyłóż do skóry i pozostaw na 15 minut.

Maść z arniki 
(wspomaga gojenie się ran i zmniejsza obrzęki powstałe po uderzeniu)
Przygotujesz maść mieszając dwie łyżki sproszkowanych suszonych kwiatów arniki z ośmioma łyżkami oleju lub wazeliny. By maść nie zjełczała warto dodać kilka kropel żywicy benzoesowej.

UWAGA! 
Wyciąg z arniki może powodować uczulenia. Arnika w dużych ilościach jest toksyczna, więc należy ją zażywać w rozsądnych dawkach i precyzyjnie przyrządzać. Przedawkowanie objawia się podrażnieniem gardła i przewodu pokarmowego, wymiotami, biegunką, bólami brzucha i głowy, zaburzeniami pracy serca, czy utratą  przytomności. Arnikę nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, alergicy i osoby cierpiące na poważne stany zapalne skóry. Maści i nalewki nie stosuj na otwarte rany, przy dużych uszkodzeniach skóry i ciężkich oparzeniach.

5 komentarzy:

  1. Mam cudowny Atlas ziół. Muszę sie przyznać nie przeczytany.
    Cieszę sie z twoich wpisów, gdy czytania nie jest bardzo duzo, łatwiej sobie wszystko przyswoić... Ja tak mam;-)))

    OdpowiedzUsuń
  2. faktycznie arnika jest wspaniala na wszelakie siniaki. Mam do nich niestety sklonnosc, a moze to moje 2 lewe rece i nogi sa temu winne, w kazdym razie to dzieki niej siniaki zawsze szybko uciekaja :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo się cieszę, że trafiłam na Twój blog! tyle tu dobrych rad...
    No właśnie! Jeszcze jednej rady szukam u Ciebie.
    Czy może znasz jakieś dobre, sprawdzone adresy sklepów internetowych , zielarskich? U mnie niestety w mieście nie ma żadnego takiego sklepu, a w aptekach większość ziół w saszetkach. Nawet hibiskusa nie kupiłam a w spożywczym był, ale jakiś podejrzany. Po prostu szukam prawdziwych ziół!
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Haniu, mam szczęści, że u mnie sklep zielarski z prawdziwego zdarzenia o krok od domu, więc niestety w tej materii nie jestem w stanie pomóc :(

      a przyprawy kupuję tu:
      http://www.facebook.com/SklepyKorzenne

      naturalne i bez benzoesanu!

      Usuń
  4. ja stosuję żel z arniki na opuchnięcia pod oczami, świetnie też niweluję sińce

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...