Gdy zauważysz na skórze czerwone, błyszczące, płaskie wykwity lub podłużne żółtawe bruzdy na paznokciach, możesz podejrzewać, że to liszaj płaski. Przyczyny choroby nadal są nieznane.Lekarze podejrzewają, że na ich występowanie wpływać może stres, zażywanie niektórych leków, cukrzyca lub lub problemy układu odpornościowego.
Kiedy liszaje pojawią się na Twojej skórze skonsultuj się z dermatologiem, gdyż choroby skórne bywają bardzo poważne. Zanim jednak zasięgniesz pomocy lekarskiej, można spróbować naturalnych sposobów pomocnych w walce z liszajami.
Pamiętajmy, że ze skórą nie ma żartów i wszelkie niepokojące objawy warto konsultować ze specjalistą.
J a k r a d z i ć s o b i e z l i s z a j a m i ?
Maseczka marchewkowa
Zetrzyj świeżą marchewkę na drobnych oczkach tarki, dodaj do niej łyżkę oliwy z oliwek i wszystko dokładnie wymieszaj. Powstałą papkę nałóż na skórę, pozostaw na 15 minut, po czym zmyj letnią wodą.
Zabieg powtarzaj codziennie.
Okłady ziemniaczane
Umyj dokładnie ziemniaka, po czym pokrój go na cienkie plasterki i przyłóż do skóry w miejscu zmian. Pozostaw na kwadrans po czym ściągnij, a skórę w tym miejscu posmaruj oliwą z oliwek. Zabieg stosuj nawet codziennie.
Odwar z mydlnicy lekarskiej
Dwie łyżki korzenia mydlnicy zalej szklanką wody, po czym gotuj przez 5 minut. Po tym czasie zdejmij z ognia i pozostaw na kwadrans, po czym odcedź namocz wacik i przyłóż do skóry. Pozostaw na kilka minut.
Omanówka- nalewka z omanu wielkiego
Weź 100 ml sproszkowanego korzenia suchego omanu wielkiego, zalej 250 ml wódki, po czym odstaw w ciemne miejsce na 7 dni. Po tygodniu przefiltruj. Przemywaj raz dziennie miejsca wystąpienia liszajów na skórze.
Okłady z siemienia
Łyżkę sproszkowanego siemienia zalej szklanką wody i gotuj do otrzymania gęstej masy. Otrzymaną papką okładaj chorą skórę i pozostaw na 30 minut aż zaschnie. Zmyj letnią wodą. Zabieg powtarzaj codziennie.
Przygotuj napar z łyżki siemienia oraz szklanki wrzątku. pozostaw na 15 minut do zaparzenia, po czym przemywa zmiany skórne. Jeśli liszaje powiły się na skórze głowy przygotuj napar z podwójnej ilości składników i zrób z niego płukankę.
Napar z glistnika jaskółcze ziele
Łyżeczkę suszonego ziela zalej szklanka wrzątku i pozostaw do zaparzenia. Otrzymanym naparem przemywaj miejsca gdzie pojawiły się liszaje. Aby wzmocnić działanie kuracji łyżeczkę naparu rozcieńcz w w szklance wody i pij codziennie przez okres 3 miesięcy.
Odwar z nagietka
Weź 4 łyżki płatków nagietka, zalej go szklanką wody, po czym gotuj na małym ogniu przez 20 minut. Następnie odcedź i przygotuj kompres na zmiany skórne. Stosuj codzienne.
Nagietkowa nalewka
Pół szklanki kwiatów nagietka, świeżych lub suszonych, zalej 250ml wódki, po czym odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie przefiltruj. Przemywaj chore miejsca 3 razy dziennie. Działanie nagietka wzmocni picie 3razy dziennie po 1 łyżeczce specyfiku rozcieńczonego w 50 ml wody.
Dziękuję :* Nie spodziewałam się,że napiszesz aż osobny post :) Będę próbować wszystkiego,zanim pójdę po obrzydliwe leki i maści... :)
OdpowiedzUsuńpróbuj, bo lekarz pewnie przepisze sterydy. Trzymam kciuki, aby udało się ich szybko pozbyć!
OdpowiedzUsuńPolecam się i nie ma za co :)
Znam swojego lekarza rodzinnego i metody dermatologow. Zawsze od jednego i drugiego wychodzilam z antybiotykami lub super drogimi masciami,ktore nie robily NIC. Od jakiegos czasu wrocilam do kochanych "ludowych" metod, oraz do ziol i w nich pokladam nadzieje. Nie mam niestety takich ksiazek i przepisow jak Ty, ja mam zdecydowanie ich za malo, ale dziekuje za zaangazowanie :) :* Kochana jestes i jak zawsze nie zawodzisz ogromem dobrych rad :) Buziaki!
OdpowiedzUsuńDzięki wielkie za te informacje, mam nadzieję że pomogą :)
OdpowiedzUsuńKoleżanki i koledzy znalazłam dużą galerię zdjęć liszaja http://www.bolimnie.com/choroba/liszaj
OdpowiedzUsuń