Sprzątanie bez chemii- olej roślinny i oliwa z oliwek

O L E J    R O Ś L I N N Y   I   O L I W A
Z   O L I W E K


Niech was nie zmyli jego kuchenne zastosowanie, bo olej to nie tylko dodatek do potraw i smażenia, ale także pomocna dłoń w sprzątaniu. Olej, czy oliwa z powodzeniem rozpuści trudny brud, nawilży drewno, czy zmniejszy zadrapania zarysowanych powierzchni.

Do czego przydaje się olej lub oliwa?

Doczyścisz żeliwne patelnie lub garnki przygotowując wcześniej mieszankę soli gruboziarnistej i oleju. Wymieszaj je ze sobą, a następnie trzyj zabrudzenia powstałe na naczyniach.Pozostaw mieszankę na kilka minut, a następnie spłucz wodą.

Zastanawiasz się jak szybko i ekologicznie wyczyścić skórzane buty? Wystarczy, że przetrzesz je wilgotna gąbką lub ściereczką, aby usuną c błoto i kurz, a następnie kilka kropli oleju naniesiesz na miękka ściereczkę i wyczyścisz nia buty. Będą czyste, lśniące, a zarysowania na skórze znikną.

Ratanowe i wiklinowe meble często pękają. Dzieje się tak przez wysuszanie ich struktury.Wystarczy, że raz w miesiącu przetrzesz je ściereczka nasączona lekko podgrzanym olejem lub oliwą.

Jeśli zdarzy Ci się pobrudzić dłonie farbą, natrzyj je olejem i pozostaw na chwile, a następnie umyj woda z mydłem. Farba zejdzie, a dłonie pozostaną zdrowo natłuszczone.

Jak usunąć uporczywe naklejki z naszych mebli? Wystarczy delikatnie nasączyć je oliwą lub olejem, pozostawić na chwile, po czym zdrapać. Zejdą bez problemu, nie pozostawiając śladu na powierzchni.

Olej lub oliwa świetnie sprawdzają się również do pielęgnacji przedmiotów ze stali nierdzewnej. Okap, zlew, lodówka, czy kuchenka nabiorą blasku, gdy po umyciu wypolerujesz je szmatka nasączona olejem.

Deskę, stolnicę i inne drewniane przedmioty zakonserwujesz nasączając je olejem i pozostawiając na cała noc do wyschnięcia. Jeśli będziesz stosować zabieg regularnie, przedłużysz ich życie. 

Zakonserwuj drewniane meble i blaty przygotowując domowy fornir. zmieszaj dwie szklanki oleju lub oliwy z sokiem z jednej cytryny. dokładnie wymieszaj i nanoś delikatna szmatką na powierzchnie. Dzięki takiej mieszaninie dobrze je zakonserwujesz, a rysy staną się mniej widoczne. 

1 komentarz:

  1. A czy znacie jakieś firmy, których specjalizacją jest ekologiczne pranie dywanów? Cena nie gra dla mnie większej roli. Mam malutkie dzieci i zależy mi, żeby nie stosować szkodliwych dla zdrowia detergentów.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...