Kosmetyki prosto z kuchni- ocet jabłkowy


O C E T   J A B Ł K O W Y

Ocet jabłkowy stworzony na bazie jabłek, świetnie sprawdza się w kuchni jako dodatek do potraw, używany w sałatkach czy sosach.
Jednak pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ocet jabłkowy bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie i urodę.

Dobroczynne składniki octu
Ocet jabłkowy to źródło potasu i sodu, magnezu, fluoru, chloru, żelaza, miedzi, fosforu oraz krzemu. Zawiera także witaminę A, witaminy z grupy B, C, E, P i beta-karoten, kwas mlekowy, cytrynowy i octowy.

 W czym pomaga ocet?
Odpowiednio zbilansowany skład octu wpływa na regulację pracy układu pokarmowego i wydalniczego, wpływa na stan naczyń krwionośnych, a także wzmacnia odporność organizmu. Ocet usuwa toksyny, dzięki czemu przyczynia się do oczyszczenia i detoksykacji organizmu, a mikroelementy w nim zawarte wpływają na wyrównanie się gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu.

D I E T A   O C T O W A

Ocet jabłkowy stosuje się go głównie w celu przyśpieszenia procesu odchudzania oraz wzmocnienia stanu zdrowia. Jego główna zaleta jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia jakże niechcianego efektu yoyo.

Kilka zasad diety octowej

Ocet jabłkowy należy zastosować jako uzupełnienie racjonalnej diety. Można go przyjmować w formie kapsułek lub w postaci rozcieńczonego roztworu (2 łyżki stołowe na szklankę wody) trzy razy dziennie: rano przed śniadaniem, w południe przed obiadem, wieczorem bezpośrednio przed snem.
Przyjmowanie octu jabłkowego powinno spowodować spadek masy ciała, jednakże należy pamiętać o konsekwencji w działaniu i fakcie, że należy ściśle się trzymać przyjmowanej dawki. Ponadto zalecane jest robienie kilku tygodniowych przerw w zażywaniu. W czasie stosowania kuracji octowej nie powinnyśmy przyjmować innych lekarstw, a w szczególności suplementów diety. 

Domowy ocet jabłkowy
Całe jabłka kroimy wraz z gniazdami, wrzucamy do słoja i zalewamy przegotowaną,  przestudzoną wodą, w stosunku: 1kg jabłek- 5 szklanek wody. Dodajemy dodajemy łyżkę miodu na każdą szklankę wody. Słój przykrywamy gazą i odstawiamy do fermentacji. Codziennie mieszamy drewnianą łyżką. Po 20 dniach ocet przecedzamy, przelewamy do wyparzonych butelek, przechowujemy w lodówce lub chłodnym miejscu.



Na co jeszcze  pomaga ocet jabłkowy?
Przy żylakach robimy okłady z roztworu szklanki wody zmieszanej z 4 łyżkami octu jabłkowego.
W przypadku angina płucz gardło 3 do 4 razy dziennie roztworem sporządzonym z  połowy szklanki wody z 2 łyżkami octu.
W razie ataku astmy ataku smarujemy klatkę piersiową nie rozcieńczonym octem.
Przy kaszlu przygotuj mieszaninę zrobioną z łyżki octu, z łyżki cytryny, łyżki miodu naturalnego oraz łyżeczki gliceryny. Przyjmuj co godzinę po 1 łyżeczce od herbaty.
Przy kurczach mięśni stosuj okłady z octu i wody w proporcji 1 do 1.
W przypadku złego trawienia pij po posiłku szklankę wody gazowanej mieszaną z łyżką octu jabłkowego.
Przy wysokim ciśnieniu pij 3 razy dziennie 1 łyżkę octu na szklankę wody.

K O S M E T Y K I   N A   B A Z I E   O C T U   J A B Ł K O W E G O

Płyn oczyszczający
(działanie oczyszczające i przeciw trądzikowi)

Zmieszaj łyżkę octu jabłkowego i pół litra wody. Uzyskany płyn wykorzystuj do końcowego opłukiwania twarzy po umyciu.

Okłady z octu 
(idealny na zmarszczki mimiczne)
Do 5 łyżek octu dodaj pół litra zimnej wody mineralnej. Przygotowanym roztworem nasącz płatek kosmetyczny połóż na twarzy, w miejscu zmarszczek mimicznych. Pozostaw na  10 minut, a następnie zdejmij kompres i opłucz skórę chłodną wodą. Stosuj okłady codziennie wieczorem.

Peeling jabłkowy
(idealny dla suchej i szorstkiej skóry, szczególnie na stopy, łokcie i kolana)
Pół filiżanki octu jabłkowego zmieszaj z połową filiżanki gruboziarnistej soli morskiej, dodaj 3 łyżki drobno zmielonych migdałów i tyle samo soku z jabłek. Do mieszaniny dodajemy kilka kropli olejku cytrynowego, grapefruitowego i dokładnie pomieszaj, nałóż na suche miejsca, wcześniej zwilżone wodą. Po wtarciu spłucz i nałóż balsam.
Jeśli chcesz peeling nałożyć na całe ciało, dodaj 3 łyżki miodu lub balsamu aloesowego. Wtedy będzie łagodniejszy i nie będzie podrażniać skóry.
Jabłkowy peeling możesz przechowywać w pudełku hermetycznym w lodówce miesiąca. 

5 komentarzy:

  1. Ja uwielbiam ocet jablkowy mojego synka leczylam octem i siebie tez - skutecznie :)
    Dolaczam do Ciebie dlatego ze BARDZO podoba mi sie o czym prowadzisz blog :)
    Pozdrawiam goraco PA

    OdpowiedzUsuń
  2. W przepisie na domowy ocet jabłkowy nie ma podanej ilości jabłek w proporcji do wody. Czy mogłabyś Isso uzupełnić tę informację, bo chciałabym sama zrobić taki ocet. Z góry dziękuję. Magda

    OdpowiedzUsuń
  3. Kochana, serdecznie dzięki za informacje i czujność:)
    poprawione!
    na 1kg jabłek- 5 szklanek wody.
    buziaki

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo dziękuję za cudowne przepisy przesyłam pozdrowienia z całego serca.L.M

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...