Encyklopedia ziół - koniczyna łąkowa

K O N I C Z Y N A   Ł Ą K O W A

Która z nas nie wiła wianków z czerwonej koniczyny będąc dzieckiem, albo w późniejszych latach plotła je dla swojej pociechy. Mała niepozorna roślinka, głównie kojarzona z letnią łąką ma właściwości lecznicze z powodzeniem stosowane w medycynie ludowej, jak również zastosowanie kosmetyczne.

K i e d y   s i ę g a ć   p o   k o n i c z y n ę   ł ą k o w ą ?
Z powodzeniem pomoże przy zapaleniu pęcherza moczowego, niedokrwistości, reumatyzmie stawów, bolesnych i obfitych miesiączkach, menopauzie, dychawicy oskrzelowej, jak również przy oparzeniach i ropniach. Działa jako środek wykrztuśny przeciwbiegunkowy, rozluźniający, uspokajający i wzmagający odporność.


K o n i c z y n a   w   s ł u ż b i e   z d r o w i u

Napar z suszonej koniczyny
(pomaga przy chorobach górnych dróg oddechowych, szczególnie przy kłopotach z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny oraz przy zaburzeniach pokarmowych)
Łyżkę suszonej rozdrobnionej koniczyny zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na kwadrans do zaparzenia. Pij 3 razy dziennie po szklance naparu z koniczyny.

Odwar z koniczyny
(pomaga przy problemach z górnymi drogami oddechowymi z odkrztuszaniem oraz przy stanach zapalnych jamy ustnej, jako środek do płukania, a także w przypadku zaparć lub innych zaburzeń pokarmowych)
Na pół litra wrzątku wsypujemy 2 szklanki rozdrobnionej świeżej koniczyny, przykrywamy i czekamy kwadrans. Po upływie czasu odstawiamy do wystygnięcia. Dodajemy pół łyżeczki miodu i pijemy pół szklanki przed każdym posiłkiem.

Okłady ze świeżej koniczyny
(łagodzi swędzenie i ból po ukąszeniu owadów)
Świeże kwiaty kończyny rozgnieć w dłoni i przyłóż w miejsce ukąszenia. Rozetrzyj na skórze i pozostaw na 5 do 10 minut.

Kompres koniczynowy
(łagodzi bóle stawów, pomaga przy skazie moczanowej, oparzeniach, stłuczeniach i swędzeniu powodowanym owrzodzeniem skóry)
Do litra wody wrzuć szklankę rozdrobnionej koniczyny, przykryj i gotuj przez kwadrans. Następnie odstaw do wystygnięcia. Gdy odwar będzie już chłodny odcedź go i zamocz w nim ręcznik lub inny bawełniany materiał i przyłóż w obolałe miejsce.

Maść z koniczyny
(stosowana na opuchnięcia limfatyczne)
Dwie szklanki świeżej rozdrobnionej koniczyny zalej litrem zimnej wody, po czym zacznij gotować na wolnym ogniu w sumie przez ok dwa dni do otrzymania papki. Odcedź, odparuj resztę wody wrzucając koniczynę do garnka z grubym dnem, który postawisz na niewielkim ogniu i mieszaj cały czas do otrzymania pół suchej masy. Na koniec połącz ją z bezzapachową maścią witaminową z apteki. Smaruj opuchnięte miejsca grubą warstwą maści raz, dwa razy dziennie.

Krople od oczu
(pomocne przy zapaleniu spojówek)
Pobierz zakraplaczem ok 10 kropli wcześniej przygotowanej nalewki z koniczyny i rozcieńcz je 20 ml czystej, przegotowanej wody. Zakrapiaj oczy 3 razy dziennie po jednej kropli do każdego oka.

Okłady z naparu z koniczyny, rumianku i szałwii
(łagodzi stany zapalne oczu, łzawienie, podrażnienie i zaczerwienienie spojówek)
Do szklanki wrzątku dodaj po łyżeczce suszonej koniczyny, rumianku i szałwii. Przykryj napar i pozostaw na 10 minut do naciągnięcia. Następnie odcedź i pozostaw do przestygnięcia. Kiedy napar jest już chłodny nasącz nim płatki kosmetyczne i przyłóż do oczu na ok 5 minut.
Kiedy będziesz ściągać okłady przetrzyj oczy zaczynając od wewnętrznych kącików do zewnątrz.

Nalewka z suszonych kwiatów koniczyny
(dobra na dolegliwości trawienne, zapalenie gardła, poprawia przemianę materii, obniża zawartość cholesterolu, działa uspokajająco, wzmacniająco, detoksykacyjnie)
Wsyp do szklanego słoja 100g suszonych kwiatów koniczyny i zalej je połową litra 40% wódki. Zamknij i odstaw w ciemne miejsce. Codziennie wstrząsaj nalewką. Po upływie 2 tygodni koniczynę odcedź, dobrze odsącz, przelej do ciemnej butelki i  dodaj 2 szklanki przegotowanej ostudzonej  wody. Pij 3 razy dziennie małą łyżeczkę.

Nalewka ze świeżych kwiatów koniczyny
Takie samo działanie ma nalewka ze świeżych kwiatów koniczyny, warto się w nią zaopatrzyć, gdy akurat jest sezon koniczynowy.
Włóż do słoja pół kilograma świeżych, rozdrobnionych kwiatów koniczyny, zalej je litrem wódki (najlepiej wysokoprocentowej przygotowanej ze spirytusu i wody), zakręć szczelnie i odstaw na 45 dni w ciepłe miejsce. Pamiętaj aby potrząsać słojem co kilka dni. Gotową nalewkę przefiltruj, przelej do butelek i zakorkuj. Pij 3 razy dziennie po małej łyżeczce. 
Kurację nalewką z koniczyny należy stosować nie dłużej niż pół roku. Po tym czasie powinno zrobiś się miesięczną przerwę.

K o n i c z y n a   w   s ł u ż b i e   u r o d y 

Macerat z koniczyny
(działa ujędrniająco, odmładzająco, zalecany do stosowania przy pielęgnacji skóry przy AZS, jako olejek do masażu przy nadwrażliwości skóry, do olejowania włosów, przy trądziku )
W szklanym, dobrze wytartym słoju zmieszaj ze sobą 150 ml oliwy z oliwek i 500 ml dowolnego roślinnego oleju, najlepiej ekologicznego i nierafinowanego. Dodaj do tego dwie szklanki mocno rozdrobnionej, a nawet zmiażdżonej lub zmiksowanej świeżej koniczyny. Wymieszaj składniki przykryj gruba gazą i odstaw w spokojne ciepłe miejsce. Macerat co kilka dni mieszaj drewniana łyżką. Po 8 tygodniach odfiltruj koniczynę, a olej przelej do ciemnych butelek.

Płukanka z koniczyną, lipą i krwawnikiem
(działa przeciwłupieżowo, wzmacnia włosy przy nadmiernym wypadaniu)
Zmieszaj 30g suszonej koniczyny, 15 g kwiatów lipy, 15 g ziela krwawnika i dodaj litr wody i gotuj przez kwadrans na wolnym ogniu. Po upływie czasu odcedź, przestudź i wypłucz włosy. Stosuj płukankę 2 razy w tygodniu.

Tonik z koniczyny 
(oczyszcza skórę, ujędrnia i odmładza jej wygląd)
Naparu z koniczyny (przepis znajdziesz wyżej) można z powodzeniem stosować jako tonik do przemywania skóry twarzy, szyi i dekoltu. Pamiętaj tylko, aby przygotowanego naparu nie używać dłużej niż 48 godzin i przechowywać go w lodówce w zamkniętym pojemniku.

3 komentarze:

  1. dziękuję za cenne rady i wskazówki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie chcę się czepiać ale powinnaś raczej dopisać, że koniczyna może obniżyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. ('Taking red clover along with birth control pills might decrease the effectiveness of birth control pills. If you take birth control pills along with red clover, use an additional form of birth control such as a condom.' -webmd.com)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie miałam zielonego pojęcia na temat koniczynowych kropli, a jako że aktualnie cierpię na przekrwienie, toteż może i bliżej się tym tematem zainteresuję :).

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...