Encyklopedia ziół- hyzop

H Y Z O P   L E K A R S K I

Znany od wieków, doceniany już przez starożytnych, wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale także w medycynie oraz obrzędów kultu. Wzmianki o hyzopie można znaleźć w biblii, która mówi, ze miał działanie oczyszczające zarówno z nieczystości materialnej, np. trądu, jak i duchowej.

Hyzop w kuchni
Stosowany zarówno świeży, jak i suszony głównie do ciężkostrawnych potraw ze względu na jego zbawienny wpływ na układ trawienny. Komponuje się również z twarogiem, zupami warzywnymi, surówkami i sałatkami, jak i gotowanymi, czy smazonymi ziemniakami.

Lecznicze właściwości hyzopu
Hyzop działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, dzięki czemu pomaga w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, przynosi poprawę przy nadmiernej potliwości oraz w nieżytach górnych dróg oddechowych. Sięgnąć po hyzop powinni ci, którzy mają infekcyjne problemy jamy ustnej i gardła oraz problemy z gojącymi się ranami. Hyzopu nie zaleca się stosować w okresie ciąży. W dużych dawkach może powodować naturalne poronienia.

J A K   S T O S O W A Ć   K U R A C J E   Z   H Y Z O P U

W przypadku bólu żołądka ulgę przyniosą pędy z kwiatami smażone na maśle lub herbata zaparzona z jednej łyżeczki hyzopu z dodatkiem miodu.
Przy stanach zapalnych gardła, jamy ustnej przygotuj napar z trzech łyżek  kwitnących, szczytów pędów na litr wody. 
Na nadmierna potliwość przygotuj odwar z ziela hyzopu w połączeniu w równych proporcjach z szałwią, orzechem włoskim, kwiatem maku polnego i pij 3 razy dziennie filiżankę ziół.
Ataki astmy oraz przy problemach z górnymi drogami oddechowymi pij trzy razy dziennie szklankę naparu z 2-3 łyżek stołowych ziela i czubków kwiatostanów hyzopu na litr wody. Pij trzy razy dziennie po szklance.
Na trudno gojące się rany, jak i bóle reumatyczne i stłuczenia stosuj okłady z naparu z kwitnących pędów hyzopu. Przy bólach reumatycznych ulgę przyniesie także napar przygotowany z hyzopu zaparzonego z trzech łyżek stołowych na litr wody z dodatkiem miodu, wypijany trzy razy dziennie.

3 komentarze:

  1. Tak niepozorny a tak dobry:) Nie wiedzialam,ze ma takie dzialanie..:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja używam suszonego w kuchni ;) Smakuje trochę jak pietruszka.

    OdpowiedzUsuń
  3. A mój hyzop nie kwitnie :( mogę zaparzyć listki? Ewunia

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...