Encyklopedia ziół- mniszek lekarski

M N I S Z E K   L E K A R S K I

Któż z nas nie pamięta czasów dzieciństwa, gdzie wiosną towarzyszyły mu mlecze i dmuchawce. Przez wielu traktowana jako zwykły chwast, a tymczasem okazuje się, że jest skarbnicą wielu leczniczych substancji.  Mniszek znajduje również uznanie w domowym gabinecie kosmetycznym.

Kiedy warto sięgać po mniszek lekarski?
Kwiaty wykazują działanie moczopędne, korzeń zaś jest pomocny przy schorzeniach dróg żółciowych i kamicy, jak również przy kłopotach trawiennych oraz schorzeniach wątroby. Mniszek podnosi odporność organizmu, skutecznie wspomaga leczenie anemii (inne metody walki z anemią znajdziecie TU), obniża poziom cholesterolu, pomaga w leczeniu miażdżycy, początków cukrzycy, otyłości, reumatyzmu i gośćca.

M n i s z e k   l e k a r s k i   w s ł u ż b i e   z d r o w i u

Napar z kwiatów mniszka lekarskiego
(działa moczopędnie, polecany przy problemach z wątrobą i pęcherzyka żółciowego)
Weź łyżkę stołową suszonych kwiatów mniszka i zaparz w szklance wrzątku. Przykryj i parz ok 10 minut, a następnie odcedź. Pij kilka razy dziennie po pół szklanki.

Odwar z korzenia mniszka lekarskiego
(zalecany w przypadku infekcjach dróg moczowych, chorobach pęcherza, nerek oraz cukrzycy) 
Dwie łyżki (ok 50g) suszonego korzenia mniszka  zalej litrem wody i gotuj przez 3 minuty. Przykryj i pozostaw na 10 minut, aby się zaparzył, po czym przecedź. Pij filiżankę naparu 3 razy dziennie.

Syrop ze świeżych kwiatów mniszka
(hamuje kaszel i zwalcza infekcje górnych dróg oddechowych)
Zbierz 250 kwiatów, zalej litrem wody i gotuj przez 5 minut. Pozostaw wywar na godzinę, a po tym czasie odcedź kwiaty. Przecedzony płyn gotuj na wolnym ogniu przez 3-5 godzin, co chwilę mieszając i nie dopuszczając do wrzenia. Na koniec dodaj kilogram cukru i sok z wyciśniętej cytryny lub dwóch, a wszystko dokładnie wymieszaj i przelej do butelek. Pamiętaj, że na syrop nadają się kwiaty zerwane na początku kwitnienia. Syrop ze względu na swoja konsystencje jest nazywany mniszkowym miodem :)

Wino z korzenia mniszka lekarskiego
( polecana osobom cierpiącym na miażdżycę i choroby układu krążenia)
Trzy łyżki suszonych korzeni mniszka zalej butelką białego wina i odstaw na 14 dni. codziennie wstrząsaj słoikiem. a po upływie wskazanego czasu wino przecedź przez filtr lub gazę. Pij małą lampkę nie częściej niż raz dziennie:)

M n i s z e k   l e k a r s k i  
w   s ł u ż b i e   u r o d y 


Kąpiele mniszkowo- łopianowe
(odświeżają, łagodzą zmiany skórne)
Zmieszaj ze sobą po 2 łyżki suchego sproszkowanego korzenia łopianu oraz korzenia mniszka lekarskie. zalej litrem wody i gotuj przez 10 minut. Przecedź odwar o czym wlej do ciepłej kąpieli.

Mniszkowa maseczka
(oczyszcza, łagodzi podrażnienia)

Garść, czyli ok 5-8 listków mniszka posiekaj drobniutko, po czym zalej wrzątkiem i gotuj  2-3 minuty na wolnym ogniu. Pamiętaj o mieszaniu. Pozwól liściom trochę wystygnąć, po czym  do ostygnięcia, po czym rozetrzyj je na miazgę, dodaj trochę sproszkowanych w młynku do kawy płatków owsianych, a jeśli masz cerę tłustą lub trądzikową dodaj 10g drożdży piekarskich. maseczkę pozostaw na twarzy przez 30 minut, po czym zmyj twarz naparem z brzozy.

2 komentarze:

  1. Mniszek lekarski ma wiele zastosowań można o nich poczytać na stronie http://mniszeklekarski.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście w pełni zgadzam się z wymienionymi tutaj właściwościami mniszka, ale ma on ich o wiele więcej: http://www.jestemfit.pl/artykuly/porady/jakie-ziola-odtruwaja-organizm-top-lista Patrząc na ta roślinę, mało kto widzi w niej lekarstwo, tymczasem działa na wiele schorzeń skuteczniej, niż niejeden apteczny lek.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...