Encyklopedia ziół- rdest ptasi

R D E S T   P T A S I

Nie raz, nie dwa widziałeś tą niepozorną roślinkę, która rośnie na polach jak i w miastach. Drugi człon nazwy wiąże się z faktem, że jest on ulubionym pokarmem ptaków,szczególnie wróbli i ptactwa domowego.

R d e s t   w   s ł u ż b i e   z d r o w i u
Wykazuje działanie moczopędne, pomaga w chorobach dróg oddechowych, chorobach reumatycznych, dnie moczanowej, czy niewydolności wątroby. Co więcej ma właściwości ściągające, dlatego wykorzystuje się go przy łagodnych stanach zapalnych jamy ustnej w formie płukanki. Okłady z rdestu przyspieszają gojenie się ran, owrzodzeń i oparzeń.

Napar z rdestu
(do stosowania wewnętrznego)

Łyżkę suszonego rdestu zalej 300ml wrzątku i pozostaw na ok 20 minut, aby się zaparzyło. Filiżankę naparu wypijaj 3 razy dziennie.

 
Odwar z rdestu
(do stosowania wewnętrznego jak i przemywania i okładów zewnętrznych) 
Łyżkę suszonego rdestu zalej szklanką wody, a następnie doprowadź do wrzenia. Następnie gotuj jeszcze ok 5 minut, po czym pozostaw do wystygnięcia i odcedź.
W przypadku płukania jamy ustnej lub picia, należy wykorzystać jednorazowo połowę odwaru. W przypadku stosowania zewnętrznego Odwar nanosimy na wacik i przemywamy lub robimy okłady.

Napar z rdestu i rumianku
(działa na przerost gruczołu krokowego, problemy z prostatą)

Zmieszaj ze sobą po 100 g ziela rdestu ptasiego i koszyczka rumianku, po 50 g znamienia kukurydzy, korzenia biedrzeńca, liści porzeczki czarnej, liści poziomek, liści borówki brusznicy, liści borówki czarnej i liści maliny. Wszystko dobrze wymieszaj, po czym zaparz łyżeczkę w  szklance wrzątku. Odstaw na pół godziny. Pij szklankę gorącego naparu dwa razy po posiłku.

Odwar z rdestu, jałowca i kruszyny
(działa kojąco przy bólach wątroby oraz artretyzmie)
Dobrze wymieszaj ze sobą osiem części rdestu ptasiego, jedną część owoców jałowca i kruszyny. Czubatą łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzątku, po czym wolno gotuj przez 10 minut. Przecedź i pij szklankę ciepłego wywaru 3 razy dziennie.

Napar Ojca Sroki
(wspomaga płodność u kobiet)
Zmieszaj ze sobą: lebiodkę- 50g, koszyczek rumianku- 50g, macierzankę- 50g, pokrzywę- 50g, dziurawiec- 50g, rdest ptasi- 50g, rutę - 20g, nagietek - 20g, nostrzyk - 20g.
Weź łyżeczkę ziół i zaparz szklanką wrzątku. Odstaw na pół godziny, a gotowy napar wypij przed snem.

Napar Ojca Klimuszki

(wspomaga płodność u kobiet)
Zmieszaj ze sobą po 50g kwiatu jasnoty białej, liści mącznicy, liści rozmarynu, liści pokrzywy, ziela rdestu ptasiego, ziela drapacza, ziela przywrotnika, kwiatu kasztanowca, korzenia mniszka, owocu róży.
Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku, przykryj i pozostaw na 3 godziny, aby się zaparzyły, przed wypiciem podgrzej. Pij 3 razy dziennie przed posiłkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...