Encyklopedia ziół- kozieradka pospolita


K O Z I E R A D K A
P O S P O L I T A


Niepozorna roślina lecznicza i kosmetyczna, znana już w starożytności, z której wytwarzano olej do pielęgnacji ciała. Dziś często używana w ziołolecznictwie, ze względu na działanie wzmacniające organizm- z powodzeniem zastępuje tran, przy podobnych właściwościach. 

K o z i e r a d k a   z   s ł u ż b i e  
z d r o w i u


Działa przeciwzapalnie na błonę śluzowa układu pokarmowego, żółciopędnie, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, wzmacniająco, regenerująco na mięśnie, krwiotwórczo, przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, jak również przyczynia się do przyrostu wagi u rekonwalescentów. Stosowana zewnątrz wpływa na szybsze gojenie się ran i owrzodzeń, regeneruje skórę oraz łagodzi stany zapalnie. 

Nasiona kozieradki 
(szczególnie polecane przy wzmacnianiu organizmu)
Łyżkę sproszkowanych nasion kozieradki popij szklanka mleka. Zażywaj 2-3 razy dziennie. 

Napar z kozieradki
Dwie łyżki nasion zalej dwoma szklankami wrzątku i pozostaw na 20 minut. Następnie odcedź, posłódź miodem i pij ok 150ml naparu 3 razy dziennie.

Odwar z kozieradki z siemieniem
(działa osłonowo na układ pokarmowy)

Zmieszaj łyżeczkę siemienia lnianego i łyżeczkę nasion kozieradki, dodaj szklankę wody. Gotuj nasiona ok 30 minut. Po czym odcedź i pij pół szklanki 3 razy dziennie przed posiłkiem.

Odwar z kozieradki
(stosowany do płukania gardła przy stanach zapalnych oraz przemywania skóry)

Łyżeczkę nasion gotuj przez 30 minut w szklance wody, po czym odcedź, wystudź i płucz gardło 3 razy dziennie.

Miód kozieradkowy
(działa odżywczo, pływa na przyrost wagi u rekonwalescentów)
Wymieszaj na każdą łyżeczkę sproszkowanych nasion kozieradki dodaj łyżeczkę miodu. Wymieszaj i zażywaj 4 razy dziennie po łyżeczce.

Kozieradkowe okłady
(działa przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie, regenerująco)
100g sproszkowanego nasienia kozieradki połącz z wodą tak aby otrzymać papkę. dodaj łyżeczkę octu. Nałóż na skórę, pozostaw na kwadrans po czym zmyj letnią wodą.

K o z i e r a d k a   z   s ł u ż b i e
u r o d z i e


Kozieradka świetnie sprawdza się jako składnik maseczek stosowanych na cerę trądzikową, cerę suchą oraz na plamy skórne.Wspomaga regenerację skóry, jak również pomaga przy dermatozie.

Maseczka z kozieradki
(działa przeciwtrądzikowo i regenerująco)
Weź łyżkę sprozkowanych nasion kozieradki, dodaj wod, tak aby powstała gęstą papka, po czym nałóż ja na twarz. Pozostaw do zastygnięcia po czym złuszcz, a skórę przemyj letnią wodą.

Odwar kozieradkowo- rumiankowy
(regeneruje, odkaża)
Łyżkę sproszkowanej kozieradki zalej dwoma szklankami wody, po czym gotuj ok 5 minut. następnie dodaj łyżkę rumianku, odstaw z gazu, przykryj i pozostaw na kwadrans. Odcedź, wystudź i przemywaj skórę lub rób komersy.

2 komentarze:

  1. Własnie zastanawiałam się ostatnio czy nie zrobić sobie własnie kuracji wzmacniającej na wiosnę:)

    OdpowiedzUsuń
  2. MASECZKA NA TWARZ Z KOZEIRADKI -- REWELACJA. BLIZNY JAKIE MI ZOSTAŁ PO WYCISKANIU NIEPRZYJACIÓŁ ROZJAŚNIŁO TAK,ŻE SĄ PRAWIE NIE WIDOCZNE. :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...