Dobroczynne działanie brzozy znali już starożytni Rzymianie oraz Słowian. Miała i do dzisiejszego dnia ma znaczenie nie tylko w ziołolecznictwie, lecz również kulturze i symbolice oraz w drzewolecznictwie.
Co można wykorzystać?
Zielarstwo korzysta głównie z liści, które wysuszone są składnikiem wielu naparów. Ponadto wykorzystuje się sok z brzozy, który wzmacnia organizm, usprawnia prace nerek i łagodzi dolegliwości kobiece. Kora brzozy to baza do otrzymania dziegieciu – lepkiej, ciemnobrązowa ciecz, powstająca w wyniku rozkładowej suchej destylacji kory brzozowej o właściwościach bakteriobójczych i antyseptycznych.Kiedy sięgać po brzozę?
Liście brzozy
stosuje się je jako środek moczopędny i napotny stosowany w schorzeniach nerek. Brzoza znalazła swoje zastosowanie w przypadku kamicy nerkowej, zapaleniach pęcherza moczowego i cewki moczowej jak również w stanach ogólnego osłabienia organizmu.
Jest doskonałym lekarstwem na trądzik oraz wzmocnienie włosów .
Okłady ze świeżych liści brzozy są skuteczne w przypadku napięć mięśniowych w okolicach ramion i karku oraz bólach reumatycznych.
Dzięgieć
dzięki swoim właściwością stosowany głównie przy problemach skórnych, głównie łuszczycy i trądziku.
Sok z brzozy
wpływa na poprawę ogólnej kondycji organizmu, odtruwa go i oczyszcza, wzmacnia odporność, reguluje Stosowany zewnętrznie pomaga w egzemach, czyraczności oraz zmianach pigmentowych na skórze.
J A K S T O S O W A Ć B R Z O Z O W E K U R A C J E ?
Napar z suszonych liści brzozy
(pomoc przy wypadających i zniszczonych włosach, w przypadku reumatyzmu i artretyzmu oraz jako baza w kąpielach łagodzących nadmierna potliwość, )
Szklankę wysuszonych liści brzozy zalej 2 szklankami wrzątku, pozostaw do ostudzenia, po czym odcedzić i płucz włosy po ich umyciu. w przypadku kąpieli, napar wlej do ciepłej wody.
Napar ze świeżych liści brzozy
(działa antycellulitowo, wspomaga naturalną regenerację skóry)
Garść świeżo zebranych listków brzozy zalewamy wrzątkiem. Po wystygnięciu i odcedzeniu pijemy.
Okłady ze świeżych liści
(pomoc w oparzeniach, otarciach, wybarwieniu skóry, usuwaniu piegów)
Świeżo zebrane liście rozgnieć, tak aby puściły sok i przykładaj w wybrane miejsce.
Napar oczyszczający organizm
(działa jak naturalny detoks)
Przygotuj napar z równych części kopru włoskiego, liści brzozy, tamarynowca, fiołka trójbarwnego, morszczynu, łopianu czy mniszka lekarskiego. Zaparz, odstaw do ostygnięcia, odcedź i pij.
Macerat brzozowy
(ma działanie oczyszczające, odmładzające i wzmacniające skórę)
3 łyżki rozdrobnionych pączków brzozy zalej 300 ml zimnej wody zdrojowej, przykryj i odstaw do rana.
Rano dodaj 100 ml alkoholu 70% rozmieszanego z cukrem lub gliceryną w proporcji 1:1. Przemywaj skórę lub rób z maceratu okłady w miejscach, gdzie chcesz ją wzmocnić lub zregenerować. Macerat bez dodania alkoholu, tylko na bazie wody zachowuje świeżość 48h, pod warunkiem przechowywania go w lodówce.
A czy to prawda, że płukanie włosów liśćmi brzozy rozjaśnia je?
OdpowiedzUsuńspróbuj
OdpowiedzUsuńspróbuj
OdpowiedzUsuńLiście brzozy działają moczopędnie. Ja korzystam z pasty ziołowej fitolizyna, jeszcze z pnączami perzu m.in., które ułatwiają wydalanie piasku z dróg moczowych.
OdpowiedzUsuńWitam. Do kiedy się zbiera liście brzozy na susz?
OdpowiedzUsuńMuszę ten sposób na detoks przetestować
OdpowiedzUsuń